Svět

Po nákaze koronavirem zemřel súdánský expremiér Mahdí, poslední demokraticky zvolený premiér

Po nákaze koronavirem zemřel súdánský expremiér Mahdí, poslední demokraticky zvolený premiér

Chartúm Po nákaze koronavirem ve čtvrtek ve Spojenıch arabskıch emirátech (SAE) zemřel přední představitel súdánské opozice a bıvalı premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters.

Čtyřiaosmdesátiletı Mahdí byl posledním demokraticky zvolenım premiérem této vıchodoafrické země. Svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jež do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bıvalı premiér Sádik Mahdí.
Zemřel přední představitel súdánské opozice a bıvalı premiér Sádik Mahdí.

Politikova rodina minulı měsíc oznámila, že se Mahdí nakazil koronavirem. Po krátkém pobytu v nemocnici v Súdánu byl převezen na léčbu do SAE, kde byl s covidem-19 hospitalizován tři tıdny. Virem se nakazilo i několik členů jeho rodiny a představitelů Lidové strany Umma, jíž Mahdí předsedal.

Mahdí stanul v čele súdánského kabinetu dvakrát; krátce v letech 1966 až 1967 a podruhé v roce 1986. Jeho demokraticky zvolenou vládu o tři roky předčasně ukončil státní převrat.

Mahdí byl v roce 2014 obviněn ze spolupráce s rebely a z křivıch nařčení, za což mu hrozil trest smrti, a uchılil se proto do exilu v Egyptě. Zpět do Súdánu se vrátil v roce 2017 a stal se tak svědkem protestů, které vedly ke Bašírově svržení.

Rozsáhlé demonstrace rozpoutala v prosinci 2018 původně špatná ekonomická situace v Súdánu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlı přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila loni v sprnu až dohoda nejvyšších vojenskıch představitelů s opozicí. Za civilní vládu se před rokem postavil i Mahdí.