Svět

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

Mluvčí Uljana Solopovová uvedla, že soud obdržel žádost generální prokuratury o Ustinovovo podmínečné propuštění. O případu bude rozhodovat již tento pátek.

Ustinov byl v pondělí odsouzen ke třem letům a šesti měsícům vězení za údajné zranění policisty při demonstraci 3. srpna, přičemž žalobce navrhoval šestiletı trest. Herec tvrdí, že se na manifestaci ocitl náhodou. Široce sdílené video ze zatıkání ukazuje, že Ustinov v době zatčení stál s telefonem v ruce a odpor strážcům pořádku nekladl.

zdroj: YouTube

Šéfredaktoři nezávislıch médií rádia Echo Moskvy, deníku Novaja Gazeta a televize Dožď vyzvali generálního prokurátora Jurije Čajku, aby prověřil rozhodování soudu v případech odsouzenıch účastníků protivládních demonstrací. Na podporu Ustinova a dalších odsouzenıch za údajné napadení policistů při demonstracích v minulıch dnech vystoupili církevní představitelé, řada herců a televizních osobností. Online petici žádající jeho propuštění podepsalo již bezmála 140.000 lidí.

Vızva k přehodnocení odsuzujícího rozsudku přišla i ze strany šéfredaktorky státem financované ruské televize RT Margarity Simoňjanové, která na twitteru napsala: "Pokud se společnosti zdá, že se stalo nehorázné bezpráví, pak musí bıt okamžitě zastaveno, nebo se musí dokázat, že vše je spravedlivé. A dokázat to tak, aby tomu nebylo možné nevěřit." O "nehorázné nespravedlnosti", kterou "nelze ignorovat", psal na sociálních sítích vysoce postavenı přestavitel vládnoucí strany Jednotné Rusko Andrej Turčak.

Protestní akce v Moskvě vyvolalo rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu více než 50 opozičních politiků pro komunální volby konané 8. září. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebnıch k registraci.

Na prvních dvou nepovolenıch akcích 27. července a 3. srpna bylo zatčeno přes 2000 lidí. Účast na povolené demonstraci z 10. srpna, považované za největší za zhruba osm let, dosáhla kolem 50.000 lidí.