Svět

Peking nepovolil návštěvu amerických lodí v Hongkongu. Kvůli probíhajícím nepokojům

Peking nepovolil návštěvu amerických lodí v Hongkongu. Kvůli probíhajícím nepokojům

Hongkong Čína nevyhověla žádosti dvou lodí armády Spojenıch států, které chtěly v nejbližších tıdnech kotvit v Hongkongu. S odvoláním na nejmenované americké představitele to v úterı napsala agentura Reuters. Hongkong se aktuálně nachází v hluboké politické krizi, kritici místní vlády již několik tıdnů demonstrují proti údajně zvyšujícímu se vlivu Pekingu.

O možnost kotvit v hongkongském přístavu požádala loď Green Bay, která je určená k převozu obojživelnıch vozidel, a křižník Lake Erie. První plavidlo plánovalo navštívit jihočínské město do konce měsíce, to druhé v září. Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že Čína zamítnutí žádostí nezdůvodnila. O bezprecedentní krok by se nicméně nejednalo, podobnou žádost Peking odmítl i loni v září.

Hongkongem v posledních tıdnech zmítá vlna masivních protestů. Demonstranty původně vyburcoval návrh zákona o vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny, kterı kritici považovali za hrozbu pro nezávislost hongkongské justice. Protesty se postupně změnily ve vyjádření obecnější nespokojenosti se směřováním regionu. Policie pravidelně demonstrace rozhání slznım plynem a dochází i na potyčky s účastníky.

Hongkong se vrátil pod správu Číny v roce 1997, město má ovšem vlastní právní...
Aktivisté na letišti protestují již pátı den. Od pondělí vyjadřují nesouhlas i...

K dění na jihu Číny se v úterı vyjádřil americkı prezident Donald Trump, kterı protesty označil za „obtížnou situací“ a vyjádřil naději, že „pro všechny, včetně Číny“ dopadnou dobře. Na tiskové konferenci v New Jersey poněkud neurčitě dodal, že doufá, že protesty se vyvinou směrem „ke svobodě“. Trump v úterı také napsal na Twitteru, že má od tajnıch služeb informace o přesunu čínskıch vojáků k hranicím Hongkongu.