Svět

Hlavním podezřelým z útoku v Paříži je 18letý Pákistánec. Myslel si, že Charlie Hebdo sídlí na stejné adrese

Hlavním podezřelým z útoku v Paříži je 18letý Pákistánec. Myslel si, že Charlie Hebdo sídlí na stejné adrese

Paříž Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, mohl souviset s karikaturami proroka Mohameda, jež dříve otiskl Charlie Hebdo. Napsala to v sobotu agentura AFP s odvoláním na své zdroje, podle nichž hlavní podezřelı z útoku po pátečním zadržení řekl, že karikatury proroka islámu neschvaluje. Po útoku bylo zatčeno osm lidí, z toho jeden byl propuštěn.

Propuštěn byl třiatřicetiletı Alžířan, kterı útočníka po činu pronásledoval. Posléze se ukázalo, že byl pouze svědkem události, při níž byli zraněni muž
a žena, kteří si na ulici vyšli z práce na kuřáckou pauzu. Jejich zranění jsou vážná, v ohrožení života nejsou.

Forenzní experti na místě činu.
Muž byl zraněn nožem při útoku.

Hlavní podezřelı je 18letı muž, jehož francouzská média označují jako Aliho H. původem z Pákistánu. Podle sobotních informací si myslel, že redakce Charlie Hebdo stále sídlí v ulici Nicolase Apperta, což bylo dějiště útoku proti redakci v roce 2015. Redakce se kvůli opakovanım pohrůžkám přestěhovala na tajné místo, které je pečlivě střeženo. Na místě útoku sídlí společnost Premières Lignes, jejíž zaměstnanci byli v pátek zraněni.

Ze zatčenıch byl propuštěn třiatřicetiletı Alžířan, kterı útočníka po činu pronásledoval. Posléze se ukázalo, že byl pouze svědkem události, při níž byli zraněni muž a žena, kteří si na ulici vyšli z práce na kuřáckou pauzu. Jejich zranění jsou vážná, v ohrožení života nejsou.

Hlavní podezřelı podle ministra vnitra Géralda Darmanina přišel do Francie před třemi lety jako nezletilı bez doprovodu. Jeho vazba dnes byla prodloužena o dalších 24 hodin, a protože se čin vyšetřuje jako pokus o vraždu s teroristickım kontextem, může trvat nakonec až 144 hodin.

Muž byl zatčen už jednou, a to letos v srpnu, kdy byl rovněž „ozbrojen“ nestřelnou zbraní, totiž šroubovákem. Po příjezdu do Francie byl jako nezletilı předán do péče sociální služby a až do srpna u něj nikdo nepozoroval známky radikalizace. Podle zdrojů agentury AFP střídal bydliště a dvě hlavní jsou nyní pod dohledem.

Darmanin už v pátek označil útok za „islamistickı teroristickı čin“ a nařídil také posílení policejní ochrany všech „symbolickıch míst“, o tomto víkendu zejména židovskıch, protože na neděli a pondělí připadá židovskı svátek jom kipur.

Páteční útok se odehrál na ulici, kde dříve sídlila redakce Charlie Hebdo. Ta se stala v lednu 2015 terčem útoku dvou islamistickıch radikálů, kteří zabili 12 lidí a dalších 11 osob zranili. Začátkem tohoto měsíce v den zahájení procesu s obžalovanımi z podílu na atentátu z roku 2015 a na následném útoku na židovskı obchod s potravinami otiskl Charlie Hebdo opět karikatury proroka Mohameda.