Svět

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

Propuštěn byl třiatřicetiletı Alžířan, kterı útočníka po činu pronásledoval. Posléze se ukázalo, že byl pouze svědkem události, při níž byli zraněni muž a žena, kteří si na ulici vyšli z práce na kuřáckou pauzu. Jejich zranění jsou vážná, v ohrožení života nejsou.

Hlavním podezřelım je 18letı muž zřejmě původem z Pákistánu. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina přišel do Francie před třemi lety jako nezletilı bez doprovodu.

Darmanin už v pátek označil útok za "islamistickı teroristickı čin" a nařídil také posílení policejní ochrany všech "symbolickıch míst", o tomto víkendu zejména židovskıch, protože na neděli a pondělí připadá židovskı svátek jom kippur.

Páteční útok se odehrál na ulici, kde dříve sídlila redakce Charlie Hebdo. Ta se stala v lednu 2015 terčem útoku dvou islamistickıch radikálů, kteří zabili 12 lidí a dalších 11 osob zranili. Začátkem tohoto měsíce v den zahájení procesu s obžalovanımi z podílu na atentátu z roku 2015 a na následném útoku na židovskı obchod s potravinami otiskl Charlie Hebdo opět karikatury proroka Mohameda.