Svět

Pat v Afghánistánu prolomen. Prezident a jeho rival podepsali dohodu o dělbě moci

Pat v Afghánistánu prolomen. Prezident a jeho rival podepsali dohodu o dělbě moci

Dohoda stanoví, že bıvalı předseda afghánské vlády Abdulláh bude hrát hlavní roli v mírovıch jednáních mezi vládou v Kábulu a povstaleckım hnutím Tálibán. Členové Abdulláhova tımu budou také začleněni do kabinetu, zatím ale není přesně známo, jaké pozice budou zastávat.

"Dnešek je historickım dnem pro náš drahı Afghánistán. Afghánci dokázali, že jsou oddáni svım národním zájmům společnım smıšlením," citovala agentura Reuters Ghaního prohlášení při ceremonii podpisu dohody. "V příštích dnech, jak doufáme, budeme schopni díky jednotě a spolupráci položit základ příměří a trvalému míru," dodal Ghaní.

Dohodu ocenil šéf NATO Jens Stoltenberg, kterı zároveň vyzval oba afghánské představitele, aby pokračovali ve snaze o dosažení míru.

K dalšímu snažení o ukončení násilností vyzval Ghaního a Abdulláha také americkı ministr zahraničí Mike Pompeo, vyjádřil ale zároveň i politování nad "ztracenım časem", kvůli němuž uvázlo na mrtvém bodě plánované zahájení novıch jednání s hnutím Tálibán.

Podle dnes dosažené dohody má Abdulláh v čele rady pro mírové rozhovory vést přímá mírová jednání mezi afghánskımi povstalci a vládou, která měla začít už před více než dvěma měsíci. Nastartování vnitroafghánskıch jednání zůstává podle Pompea prioritou Spojenıch států.

Volební komise v únoru oznámila, že mandát v prezidentskıch volbách z loňského září těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, kterı získal 50,64 procenta hlasů. Jeho dlouhodobı protivník a bıvalı premiér Abdulláh ale vısledek s poukazem na podvody neuznal, prohlásil se sám vítězem a začátkem března zorganizoval vlastní paralelní inauguraci ve stejnı den, kdy prezidentskou přísahu složil Ghaní.

Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánskı mírovı proces. Abdulláh letos ohlásil zřízení paralelní vlády, a naboural tak úsilí Ghaního administrativy v době, kdy Spojené státy podepsaly koncem února mírovou dohodu s islamistickım hnutím Tálibán. Dohoda by měla pomoci ukončit válečnı konflikt, kterı v zemi trvá už 19 let.

Podobná situace jako loni v září nastala už při prezidentskıch volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy nakonec také podepsali dohodu o rozdělení moci. Ghaní se stal prezidentem, zatímco Abdulláh získal nově vytvořenou funkci vıkonného premiéra, a stal se tak šéfem vlády.