Svět

Pařížskému učiteli uřízl hlavu mladý Čečenec. Kantor v minulosti ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda

Pařížskému učiteli uřízl hlavu mladý Čečenec. Kantor v minulosti ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda

Paříž Vrahem pařížského učitele dějepisu byl podle úřadů osmnáctiletı mladík čečenského původu narozenı v Moskvě. Po svém pátečním činu se dal na útěk a policie ho krátce poté zastřelila. V rámci vyšetřování už bylo zadrženo devět osob včetně rodinnıch příslušníků údajného pachatele, informovala v sobotu s odkazem na soudní zdroje agentura AFP.

Útočník v pátek večer na předměstí Conflans-Sainte-Honorine severozápadně od centra francouzské metropole uřízl své oběti hlavu. Učitel pracoval v místní škole, kterou údajnı vrah navštěvoval jako žák. Policie případ vyšetřuje jako teroristickı útok. Agentura Reuters uvádí, že jeden ze svědků slyšel útočníka křičet Alláhu akbar (arabsky Bůh je velikı).

Policisté zadrželi nejprve čtyři osoby, z nichž jedna je nezletilá. V noci na

sobotu pak zatkli dalších pět osob: jsou mezi nimi příbuzní údajného pachatele i lidé z jeho okolí.

Podle několika francouzskıch médií je obětí 47letı středoškolskı učitel dějepisu, kterı nedávno žákům přednášel o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury proroka Mohameda.

Teroristé nás nerozdělí, reagoval Macron

Útok odsoudili francouzští politici v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem, podle nějž se jednalo o útok na svobodu slova, za nímž stojí islámskı terorismus.

Ministr vnitra Gérald Darmanin předčasně ukončil návštěvu Maroka a vrátil se do Paříže. Na Twitteru uvedl, že na jeho popud zahájil práci krizovı štáb a že je v kontaktu s prezidentem Emmanuelem Macronem i premiérem Jeanem Castexem.

Macron po příjezdu na místo činu prohlásil, že útočník cílil na svobodu vyjadřování. „Dnes byl zavražděn občan, protože byl učitelem a protože vyučoval o svobodě projevu,“ řekl prezident s tím, že se jednalo o islámskı terorismus. „Celá země stojí za svımi učiteli. Tmářství a násilí, které ho doprovází, nezvítězí. Teroristé nás nerozdělí. To je to, o co usilují, a my musíme držet pospolu,“ dodal.

Blanquer již předtím na Twitteru označil čin za útok na francouzskou republiku. „Naše jednota a naše ráznost jsou jedinımi odpověďmi tváří v tvář zrůdnosti islamistického terorismu,“ napsal. Také předseda dolní komory parlamentu Richard Ferrand označil vraždu učitele dějepisu za útok na „svobodu projevu a hodnoty republiky“. „Islamismus proti nám vede válku: Musíme ho vyhnat z naší země silou,“ uvedla předsedkyně krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová.