Svět

Papež František vyzval kvůli nákaze k celosvětovému příměří

Papež František vyzval kvůli nákaze k celosvětovému příměří

Šéf OSN o nutnosti příměří mluvil v pondělí. "Zastavte ten mor jménem válka a bojujte s nemocí, která pustoší náš svět," řekl. Podle něj nyní míroví vyjednavači znásobí své úsilí a pokusí se znesvářené strany přivést k jednacímu stolu.

"Jsme všichni součástí jedné rodiny. Konflikty by se neměly řešit válkou, ale dialogem a konstruktivním hledáním mírového řešení," řekl František. Konec násilí je podle něj potřeba zvláště v nynější době, kdy je nutné všechny síly napřít na zvládnutí epidemie.

Papež už počtvrté nepronesl své nedělní poselství z okna Apoštolského paláce, jak to bylo dříve obvyklé, protože Vatikán stejně jako celá Itálie dodržuje přísnı zákaz shromažďování. Františkova slova pronesená v papežské knihovně se k věřícím dostala v přímém přenosu díky streamovací službě.

Pouze přes internet nebo díky televizním přenosům se budou moci katolíci zúčastnit i obřadů vedenıch papežem o Velikonocích. Italské ministerstvo vnitra nařídilo, že bohoslužeb v celé zemi se smí účastnit jen nezbytně nutnı počet lidí, což je vždy kněz, ministranti, varhaník a popřípadě lidé, kteří zajišťují videopřenos mše.