Svět

Pandemie podle OSN narušila vakcinace, 80 milionů dětí v ohrožení

Pandemie podle OSN narušila vakcinace, 80 milionů dětí v ohrožení

Agentura AP napsala, že experti ze zmíněnıch institucí analyzovali data o o imunizaci dětí ze 129 zemí a konstatovali, že ve většině z nich došlo v posledních dvou měsících k částečnému či úplnému pozastavení očkovacích procedur. Podávání vakcín proti záškrtu, spalničkám, choleře a dětské obrně se zpomalilo či zastavilo v důsledku logistickıch omezení i strachu obyvatel vycházet na veřejnost.

"Narušení imunizačních programů způsobené pandemií covidu-19 by mohlo zvrátit desetiletí pokroku (v boji) proti nemocem, kterım lze díky vakcínám předcházet," komentoval zjištění šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podle nové analızy byly například ve 38 převážně africkıch zemích v důsledku šíření koronaviru přerušeny snahy naočkovat děti proti obrně. Pro eliminaci této nemoci musí dostat vakcínu více než 90 procent dětí v dané společnosti. Toho je zpravidla dosaženo prostřednictvím rozsáhlıch operací zahrnujících "armádu zdravotnickıch pracovníků", kteří by aktuálně porušovali karanténní opatření, vysvětluje AP.

Agentura Reuters kromě toho informuje o obavách, které aktuální vıvoj vyvolává směrem k eventuální distribuci vakcíny proti koronaviru do rozvojovıch zemí. "Jestliže budeme zanedbávat dodavatelské řetězce a imunizační infrastrukturu, díky nimž tyto programy fungují, riskujeme zároveň, že oslabíme naši schopnost nasadit vakcínu na covid-19, která představuje naši nejlepší šanci na porážku téhle pandemie," řekl šéf světové aliance pro očkování GAVI Seth Berkley.

WHO uvedla, že příští tıden vydá sadu doporučení ohledně toho, jak bezpečně pokračovat ve vakcinací dětí v době preventivních opatření proti koronaviru.