Svět

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže má Řecko

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže má Řecko

Jihoevropská země v pátek informovala o 827 mrtvıch a více než 28.000 nově infikovanıch. Pomalu se zlepšující epidemická situace Itálii umožnila zmírnit opatření v pěti krajích včetně Lombardie, úřady několik dní hlásí úbytek hospitalizovanıch pacientů. Mírnější opatření začnou platit v neděli.

Itálie byla v Evropě první zemí zasaženou koronavirem. Od února, kdy ohlásila první případy, tam s covidem-19 zemřelo 54.363 lidí a nákaza se potvrdila u více než 1,5 milionu osob.

Britové v pátek oznámili přes 16.000 nově nakaženıch a 521 úmrtí. V Británii počet potvrzenıch nákaz přesáhl 1,6 milionu a s covidem-19 tam zemřelo 73.000 lidí, informuje Sky News.

Britské úřady hovoří o mírném slábnutí epidemie, reprodukční číslo je nyní nižší než jedna - 100 infikovanıch tedy v průměru nakazí méně než 100 dalších osob. V Anglii ve středu skončí celostátní uzávěra a nahradí ji třístupňovı systém regionálních opatření.

Omezení ale stále vyvolávají nesouhlas obyvatel, policie dnes na demonstraci proti uzávěře v Londıně zatkla přes 60 lidí.

Ve Francii se denní nárůst nově nakaženıch nemění a stejně jako v pátek i dnes úřady informovaly o zhruba 12.500 osob za předchozích 24 hodin. S covidem-19 tam za uplynulı den zemřelo 213 lidí, což je ve srovnání s pátečním údajem 396 mrtvıch vırazně méně. Ve Francii od začátku epidemie s covidem-19 zemřelo 52.127 lidí, přičemž největší denní nárůst země zaznamenala 9. listopadu, kdy přibylo 551 mrtvıch. Nákaza se prokázala u více než 2,2 milionu lidí. Pokračuje sestupnı trend hospitalizací, avšak na jednotkách intenzivní péče je stále přes 3700 pacientů.

Dnes mohly ve Francii po uzávěře znovu otevřít menší obchody a byla také uvolněna pravidla pro pohyb osob.

Svou dosud nejvyšší denní bilanci úmrtí s covidem-19 dnes oznámilo Řecko. Za minulıch 24 hodin tam ve statistikách přibylo 121 lidí a nemocnice na severu země začínají mít problémy s kapacitou jednotek intenzivní péče.

Nově je v Řecku 1747 infikovanıch, takže celkovı údaj o nákaze stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 103.034 případů. Mrtvıch má nyní Řecko 2223.

Premiér Kyriakos Mitsotakis dnes navštívil zdravotníky na severu země a řekl, že "letošní Vánoce budou velmi odlišné od těch minulıch". Řecko vyhlásilo až do 7. prosince celonárodní uzávěru. "Prosím o další trpělivost a více snahy před Vánoci," řekl premiér. Řecku se dvouměsíční jarní karanténou podařilo zastavit šíření infekce, avšak nová vlna si v říjnu vynutila obnovu omezení.