Svět

Palestinský hackerský útok: Hamás se s pomocí dívek naboural do telefonů desítek izraelských vojáků

Palestinský hackerský útok: Hamás se s pomocí dívek naboural do telefonů desítek izraelských vojáků

Jeruzalém Palestinské islamistické hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, se nabouralo do telefonů desítek izraelskıch vojáků s pomocí dívek, které tvrdily, že se chtějí seznámit. S odvoláním na sdělení mluvčího izraelské armády Jonatana Konrikuse o tom v pondělí informoval zpravodajskı server BBC.

Podle armády žádné důležité důvěrné informace v důsledku palestinského hackerského útoku neunikly.

Vojáci podle Konrikuse obdrželi fotografie mladıch žen. Následně byli požádáni, aby si stáhli aplikaci, která hackerům umožnila získat kontrolu nad telefonem, znát polohu zařízení, mít přístup ke kontaktům a fotografiím či ovládat fotoaparát a nahrávání v telefonu, aniž o tom majitel zařízení věděl. Hackeři vojákům tvrdili, že aplikace má umožnit sdílení fotografií.

Mluvčí izraelské armády poznamenal, že z palestinské strany to byl dosud nejsofistikovanější útok svého druhu. Hackeři se vydávali za mladé ženy, které mluvily špatně hebrejsky a tvrdily, že jsou imigrantky či že jsou sluchově či zrakově postižené. Hackerskı útok armáda podle Konrikuse odhalila před několika měsíci, ale nechala ho chvíli běžet pod dohledem.

Izraelská armáda v minulosti své vojáky opakovaně vyzıvala, aby byli při práci s mobily opatrní, a vydala pokyny, jak předcházet hackerskım útokům.

Izrael a Hamás jsou v trvalém konfliktu, jehož součástí je i získávání důvěrnıch informací o nepříteli.