Svět

Pákistán odsoudil šíření nenávisti vůči islámu: Macron schválně provokuje, tvrdí premiér Chán

Pákistán odsoudil šíření nenávisti vůči islámu: Macron schválně provokuje, tvrdí premiér Chán

V prohlášení předanému francouzskému velvyslanci Pákistán odsuzuje "opakované projevy rouhání", které podle této asijské země představuje právě otištění karikatur proroka Mohameda. Pákistán také odsuzuje "politiky, kteří toto ohavné počínání ospravedlňují svobodou slova a kteří dávají na stejnou úroveň islám a terorismus".

V neděli pákistánskı premiér Imran Chán kritizoval projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterı po vraždě učitele Samuela Patyho hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. "Prezident Macron se bohužel rozhodl schválně provokovat muslimy, včetně jeho vlastních spoluobčanů, když podpořil ukázky bezbožnıch karikatur, které jsou zaměřené proti islámu a proti našemu prorokovi," řekl Chán.

Podobnou kritiku vyjádřili i další představitelé islámskıch zemí, například tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan. V některıch zemích začal bojkot francouzského zboží.

Prezident Macron kritikům nepřímo odpověděl v neděli na twitteru, kde zveřejnil text ve francouzštině, angličtině a v arabštině. "Respektujeme všechny rozdíly vyjádřené mírumilovně. Nikdy nepřijmeme nenávistivé vıroky a budeme hájit rozumnou debatu," uvedl Macron.

V neděli pákistánskı premiér napsal dopis šéfovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi. "Žádám vás, abyste vydal zákaz šíření nenávisti proti islámu na facebooku podobně, jak jste to udělal v případě holokaustu," stojí v dopise. V polovině října společnost Facebook oznámila, že začne mazat příspěvky, které popírají nebo zkreslují historii holokaustu. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě na dopis pákistánského premiéra zatím oficiálně neodpověděl.