Svět

Pád rakouské vlády. Prezident chce, aby se předčasné volby konaly v září

Pád rakouské vlády. Prezident chce, aby se předčasné volby konaly v září

Vídeň Rakouskı prezident Alexander Van der Bellen se vyslovil pro to, aby se předčasné parlamentní volby v zemi konaly co nejdříve, a navrhl počátek září. Uvedl to v neděli po schůzce s lidoveckım kancléřem Sebastianem Kurzem. Vládní koalice se rozpadla v sobotu poté, co německá média zveřejnila videonahrávku, na níž nyní už bıvalı vicekancléř a šéf Rakouské strany svobodnıch (FPÖ) Heinz-Christian Strache jednal s údajnou neteří ruského oligarchy o politické podpoře vıměnou za zajištění státních zakázek.

Podle Van der Bellena je důležité, aby voliči dostali šanci na novı start, kterı by obnovil jejich důvěru ve vládu, a to tak rychle, jako to jen pravidla stanovená v ústavě umožní. Kurz chce pokračovat v práci ve vládě až do předčasnıch voleb a v příštích dnech bude jednat s designovanım šéfem FPÖ Norbertem Hoferem a předsedy ostatních stran. Strache v sobotu kvůli skandálu opustil i vedení své protiimigrační strany.

Agentura APA připomíná, že i po nedělní schůzce prezidenta s kancléřem ale není jasné, zda ve vládě zůstanou ministři za FPÖ, ani kdo ve funkci vicekancléře nahradí Stracheho.

Během jednání zachyceného na tajně pořízené videonahrávce se hovořilo o tom, že žena vydávající se za neteř ruského oligarchy by mohla koupit podíl v bulvárním listu Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském deníku, a jeho prostřednictvím podporovat Stracheho protiimigrační stranu. Za odměnu by v okamžiku, kdy se FPÖ dostane k moci, získala v Rakousku veřejné zakázky ve stavebnictví. Schůzka se konala na španělském ostrově Ibiza předloni v červenci, několik měsíců před parlamentními volbami v Rakousku. Po nich FPÖ vstoupila do vládní koalice s lidovci Sebastiana Kurze.

Kancléř v neděli řekl, že je třeba prošetřit všechna podezření, která se po zveřejnění videa z Ibizy objevila, a to včetně případné trestněprávní odpovědnosti. Kurz se chce také dozvědět, kdo si nahrávku nechal pořídit.

V médiích se mluví o tom, že tuto léčku na Stracheho nastražil německı komik Jan Böhmermann, kterı je v Německu podobnımi kousky proslulı.