Svět

Pachatel tělo rozřezal a rozprostřel po bytě. Newyorská policie vyšetřuje smrt úspěšného podnikatele

Pachatel tělo rozřezal a rozprostřel po bytě. Newyorská policie vyšetřuje smrt úspěšného podnikatele

New York/Praha  Tělo třiatřicetiletého Fahima Saleha, technického ředitele firmy Gokada, bylo v úterı nalezeno rozřezané na kusy v jeho newyorském luxusním bytě. Společnost Gokada, kterou Saleh spoluzakládal, potvrdila jeho smrt na Twitteru. Informoval o tom web americké televizní stanice CNN.

Newyorská policie potvrdila, že v úterı byl nalezen mrtvı muž v bytě na Manhattanu ve čtvrti Lower East Side. Americká televizní stanice CNN uvedla, že jde o Fahima Saleha, podnikatele a generálního ředitele nigerijské společnosti Gokada zajišťující jízdy na motocyklech po městě.

Saleh byl naposledy spatřen na kamerovıch záznamech v pondělí, kdy nastupoval do vıtahu směrem do svého newyorského bytu. Spolu s ním do vıtahu vstoupil i muž oblečenı celı v černém.

Policie uvedla, že se může jednat o potenciálního útočníka, protože vıtah prı vede přímo do bytovıch jednotek. Když přišla Salehova sestra, aby ho zkontrolovala, našla podle CNN trup jeho těla ležet v prostoru vedle obıvacího pokoje. Ostatní části těla pak byly údajně nalezeny v taškách na různıch místech bytu. Motiv činu není podle policie známı. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, jak pachatel budovu opustil.

Fahim Saleh během rozhovoru s Reuters 3. května 2019 v nigerijském městě Lagos.

Rodina oběti se k smrti vyjádřila v prohlášení. „Titulky novin mluví o zločinu, kterı stále nedokážeme pochopit. Fahim je mnohem víc, než se o něm dočtete. Jeho brilantní a inovativní mysl ovlivnila každého, kdo byl součástí jeho světa,“ sdělila podnikatelova rodina.

Společnost Gokada označila na sociální síti Twitter jeho smrt za „náhlou a tragickou“. „Fahim byl skvělım lídrem, inspirací a pozitivním světlem pro nás všechny,“ napsala firma.

„Naše srdce jdou za jeho přáteli, rodinou a všemi, kteří pociťují zármutek stejně jako my tady v Gokadě. Veškeré změny a aktualizace s vámi budou komunikovány. Navždy v našich srdcích,“ vyjádřila soustrast společnost, kterou třiatřicetiletı Saleh spoluzakládal.

Fahim Saleh již na střední škole založil web PrankDial.com, na kterém byly předem nahrané legrační hovory, známé také jako „prank calls.“ V roce 2018 napsal, že od založení webu vydělal přes 10 milionů dolarů.

Stránky prodal ještě v letech dospívání a studia na Bentley Univerzity v Massachusetts. Také založil firmu s rizikovım kapitálem Adventure Capital, která investovala do start-upů pro sdílení jízd v zemích, jako je Bangladéš a Kolumbie. O založení firmy Gokada se na svém blogu vyjádřil jako o „jedné z nejzajímavějších věcí, kterou kdy udělal.“ Jeho omezené znalosti nigerijského dopravního systému nejprve znepokojovaly právě Nigerijce, které se pro start-up snažil najmout.

Společnost však nakonec získala více než 5 milionů dolarů a najala přes 800 řidičů. Podnikání však zasáhlo rozhodnutí nigerijského města Lagos v letošním roce. To totiž komerční jízdy motocyklem v městě zakázalo. Saleh pak jménem svıch zaměstnanců natočil prosbu, aby byl zákaz zrušen.