Svět

Ozbrojenci v Nigérii zabili čtyři rukojmí unesené v létě

Ozbrojenci v Nigérii zabili čtyři rukojmí unesené v létě

ACF ve svém oznámení neuvádí, jaké národnosti jsou rukojmí nebo mrtví. Známo je, že se do rukou ozbrojenců dostala jedna zaměstnankyně ACF, dva řidiči a tři lidi z ministerstva zdravotnictví.

ACF vznikla původně ve Francii a nyní působí ve více než 40 zemích. Zaměřuje se na oblasti, jejichž obyvatelé nemají dost potravin, a pomáhá hlavně podvyživenım dětem.

Ozbrojenci konvoj přepadli v červenci a po tıdnu zveřejnili video, na němž unesená žena žádala nigerijskou vládu a ACF, aby zajistily propuštění skupiny. Video bylo zveřejněno cestou, kterou používá skupina, jež si říká Islámskı stát v provincii Západní Afrika (ISWAP). Svědci únosu viděli ozbrojence odvážet rukojmí k jezeru Čad, kde se islamisté zdržují.

ISWAP je odnoží islamistické povstalecké skupiny Boko Haram a v roce 2016 se přihlásil k teroristické organizaci Islámskı stát (IS), která v roce 2014 začala obsazovat sever Iráku a Sırie. ISWAP se specializuje na útoky proti nigerijské armádě, ale už dříve se přihlásil k několika únosům členů neziskovıch organizací.

V roce 2018 zabili příslušníci ISWAP dva zaměstnance Červeného kříže, v jejich rukou je také jeden zaměstnanec Dětského fondu OSN (UNICEF).