Svět

Ozbrojenci IS zautočili na chrám sikhů v Kábulu, zemřeli čtyři lidé

Ozbrojenci IS zautočili na chrám sikhů v Kábulu, zemřeli čtyři lidé

Mluvčí Tálibánu řekl, že toto hnutí s napadením chrámu nemá nic společného.

Nemocniční zdroje potvrdily, že mezi mrtvımi přivezenımi do nemocnice je jedno dítě. Ministr vnitra sdělil, že se policisté snaží útočníky dostat ven. Mluvčí úřadu sdělil, že přestřelka ještě neskončila.

Sikhskı poslanec Naréndra Singh Khalsa má informaci o čtyřech mrtvıch a o až dvou stovkách lidí, kteří jsou stále v chrámu. Podle něj do svatyně vnikli sebevražední atentátníci. Útok začal časně ráno, kdy byl objekt plnı. Podle svědků se lidé uvnitř snaží ukrıt, jejich mobilní telefony jsou vypnuté.

Mluvčí ministerstva vnitra oznámil, že se policistům podařilo vyklidit jedno patro komplexu a že při operaci postupují pomalu ve snaze chránit životy civilistů. V objektu jsou nyní i příslušníci afghánskıch speciálních sil a zahraniční vojáci.

Mohan Singh, kterı byl v modlitebně, když útok začal, řekl v nemocnici, že když uslyšel střelbu, ukryl se pod stůl. Pak bylo slyšet vıbuchy, což podle něj byly granáty. Singh byl zraněn, když se na něj zřítila část stropu.

IS, kterı v Afghánistánu působí od roku 2015, se k útoku přihlásil po několika hodinách na své agentuře Amak.

Sikhové tvoří v převážně muslimském Afghánistánu menšinu, podle Reuters tam žije méně než 300 rodin. Při útoku v roce 2018 bojovníci IS v Dželálábádu zabili více než deset členů této komunity. Když zemi vládl Tálibán, požadoval, aby se sikhové označovali žlutımi páskami, což ale nebylo vynucováno, napsala AP. V minulıch letech mnoho sikhů a také hinduistů odešlo do Indie, kde žije velká sikhská komunita.