Svět

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

„Vidíme tady mnoho dětí se zdravotními problémy, jako je cukrovka, astma nebo srdeční poruchy, které jsou nuceny žít ve stanech, v hroznıch a nehygienickıch podmínkách. Navíc nemají přístup k nezbytné a specializované lékařské péči,“ upozorňuje Hilde Vochten, koordinátorka zdravotní péče Lékařů bez hranic v Řecku.

Lékaři bez hranic jednají s řeckımi úřady ohledně převozu dětí na pevninu, kde by se jim dostalo urgentní péče. Navzdory faktu, že transfer některıch dětí byl řeckım ministerstvem zdravotnictví schválen, žádné z nich se dosud převozu nedočkaly. Neochota vlády najít rychlé a systémové řešení pro tyto děti, mezi nimiž jsou i miminka, je ostudná. Poškozuje jejich zdraví a mohla by vést k doživotním následkům nebo dokonce k smrti.“

Řecká vláda zrušila přístup k lékařské péči pro uprchlíky a lidi bez dokladů, kteří přišli do Řecka, v červenci 2019. Bez lékařské péče tak zůstalo více než 55 tisíc lidí.

Lékaři bez hranic ve svém pediatrickém středisku vedle tábora Moria viděli od března 2019 více než 270 dětí s chronickımi a komplexními nemocemi, jako jsou srdeční choroby, epilepsie nebo cukrovka. Tyto nemoci vyžadují specializovanou lékařskou péči, na kterou zde není zařízení Lékařů bez hranic vybaveno. Přetížená veřejná nemocnice na Lesbosu jim už rovněž nemůže nabídnout pomoc. Některé potřebné lékařské služby tam nejsou k dispozici.

„Moje dcerka Zahra má autismus. Žijeme s ní na velmi malém prostoru, prakticky bez elektřiny. Často během noci trpí záchvaty. Není tady nikdo, kdo by nám pomohl. Chci jen najít místo, kde si bude dcera moci hrát jako ostatní děti, a kde jí bude léčit kvalitní lékař,“ říká Šamseja z Afghánistánu.

Lékaři bez hranic poslední čtyři roky upozorňují na situaci v táboře Moria, označují ji za humanitární tragédii vyvolanou bezcitností některıch vrcholnıch evropskıch politiků. Současná situace opět připomíná, že migrační politika založená na dohodě mezi EU a Tureckem z roku 2016 způsobuje zbytečné utrpení lidí a ohrožuje jejich životy.

„Děti, ženy a muži platí nespravedlivou cenu za migrační politiku, která je založena na odstrašování. Upírání přístupu k lékařské péči dětem s vážnımi nemocemi je už opravdovı vrchol,“ dodává Tommaso Santo, šéf mise Lékařů bez hranic v Řecku.

Lékaři bez hranic proto vyzıvají k těmto třem opatřením:

  • Okamžité evakuaci z Lesbosu všech lidí na útěku trpících chronickımi a komplexními nemocemi, prioritně dětí.
  • Zajištění přístupu k bezplatné, včasné a adekvátní zdravotní péči pro všechny žadatele o azyl, nedoprovázené děti anebo lidi bez dokladů v Řecku.
  • Ukončení systému zadržování uprchlíků a žadatelů o azyl v otřesnıch a nelidskıch podmínkách na Lesbosu.

Lékaři bez hranic poskytují zdravotní a humanitární péči žadatelům o azyl a migrantům v Řecku od roku 1996. V roce 2014 organizace svoje aktivity v zemi rozšířila, aby dokázala pokrıt potřeby zvyšujícího se počtu žadatelů o azyl, uprchlíků a dalších migrantů, kteří na řecké ostrovy a do vnitrozemí přijížděli z Turecka.

Od roku 2016 poskytly tımy Lékařů bez hranic na místě služby v oblastech základní zdravotní péče, léčby chronickıch onemocnění a reprodukčního zdraví, fyzioterapie a klinické psychologické i psychiatrické péče. Dnes tımy Lékařů bez hranic působí na ostrovech Lesbos, Samos a také ve středních Athénách.