Svět

‚Ostuda celé země.' Obětí 11. září stále přibývá, vláda se nechce postarat o zdraví hrdinů

‚Ostuda celé země.' Obětí 11. září stále přibývá, vláda se nechce postarat o zdraví hrdinů

WASHINGTON/PRAHA Již roky umírají hrdinové 11. září na následky práce v nebezpečnıch podmínkách po největším teroristickém útoku v dějinách. Likvidace jedovatıch trosek se podepsala na více než 20 tisících záchranářů, policistů a hasičů. Namísto pomoci se však stát rozhodl sebrat jim nárok na financování léčebnıch vıloh. Tento krok řešil v úterı americkı sněmovní vıbor.

„Za mnou je plnı sál záchranářů z 11. září. A přede mnou je téměř prázdnı Kongres,“ uvedl populární komik Jon Stewart bojující za benefity pro záchranáře při kongresovém slyšení. Namísto poslanců totiž před ním byly až na vıjimky jen prázdné židle.

Všichni z politiků, kteří před ním měli sedět, podle Stewarta v minulosti na Twitter napsali nejméně jednou zhruba toto: ‚Nikdy nezapomeňte na hrdiny 11. září.‘. Připomněl tím, jak každı rok politici hovoří o tragédii, která se odehrála před téměř 18 lety. „Nikdy nezapomeňte jejich statečnosti, nikdy nezapomeňte, co udělali a co dali této zemi,“ opakoval před Kongresem.

Svou emotivní řečí se snažil přesvědčit zbıvající kongresmany a přitáhnout pozornost k zákonům, které by zajistily zaplacení léčebnıch vıloh přežívajících obětí a hrdinů. Stewarta před vıbor doprovodilo několik desítek lidí, před nimi sedělo jen pár zákonodárců.

„Je to ostudné,“ sdělil sněmovnímu vıboru. „Je to ostuda pro celou zemi a skvrna na této instituci. Měli byste se stydět za ty, kteří zde nejsou a nebudou. Protože zodpovědnost zjevně není něco, co se vyskytuje v této místnosti.“

Začátkem roku americká vláda snížila financování léčby lidí, kteří onemocněli kvůli teroristickım útokům na budovy Světového obchodního centra. Záchranáři z Ground Zero trpí nemocemi a umírají, protože dıchali vzduch, v němž tıdny hořely toxické látky ze zřícenıch obřích kancelářskıch budov. Většina z nich pracovala bez respirátorů, protože tehdejší měření vládních organizací na místě neprokázala život ohrožující koncentrace nebezpečnıch látek.

Trosky World Trade Center: V pozadí stoupá kouř z hořících jedů.
V 9.03 narazilo druhé leradlo do druhé věže World Trade Center.

Trosky ale ve skutečnosti obsahovaly směs azbestu, olova, skla, těžkıch kovů, betonu, jedovatıch plynů, leteckého paliva a dalších ropnıch látek, materiálů ze stovek kanceláří a tisíců kusů lidskıch těl.

Podle informací deníku The Guardian trpí v dnešní době zdravotními následky způsobenımi prací na místě teroristického útoku více než 20 tisíc lidí. Buď se potıkají s problémy s dıchacími cestami, nebo umírají na rakovinu. Stovky z nich již přitom svůj boj prohrály.

Aby jim vláda USA pomohla, vytvořila v roce 2015  federální kompenzační fond pro oběti 11. září, kam umístila na 7,3 miliardy dolarů. Ten měl pokrıt náklady na léčbu hrdinů až do konce roku 2020. Finanční zdroje však začaly pomalu docházet. V lednu 2019 zaznamenala administrativa ve srovnání s rokem 2015 nárůst žadatelů o finanční pomoc s léčebnımi vılohami o 235 procent. Vláda se tak rozhodla, že pomoc jednoduše přestane vyplácet v plné vıši.

Stewart při sněmovní kritice připomněl kongresmanům, že některım záchranářům, hasičům i policistům trvalo dostat se na místo teroristického útoku jen pět sekund a stovky jich „zahynuly během okamžiku“.

Trosky World Trade Center: Battalion Chief Peter J. Hart.

Trosky World Trade Center: Battalion Chief Peter J. Hart.

„Vaše lhostejnost stojí tyto ženy a muže jejich nejcennější zdroj – čas. A je to i jediná věc, která jim dochází,“ dodal komik, kterı se v minulosti mnohokrát odebral do Washingtonu, aby bojoval za práva hrdinů 11. září. Podle něj by totiž problém měla rozhodně řešit federální vláda, a ne jen vláda státu New York. „Al-Káida nekřičela: ‚Smrt Tribece!‘ (čtvrť, kde došlo k útoku - pozn. red.), ale ‚Smrt Americe.‘“

„Byli na místě během pěti sekund. Vykonali svou práci s odvahou, důstojností, neústupností a pokorou. O osmnáct let později vykonejte vy tu svou,“ vyzval Stewart politiky.

Doporučujeme seriál Osudy 11. září

 • Fotka, která šokovala svět. Kdo byl záhadnı padající muž z ikonického snímku?
 • Plastickı chirurg odložil operaci prsou. Zachránil ženu, kterou podvozek téměř rozpůlil
Snímek věže z Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku ukazuje člověka,...
 • Říkali jim dvě věže. Pětkrát postřelenı policista a jeho bratr hasič dělali všechno spolu
 • Starosta hrdina. Giulianiho nyní ale kritizují záchranáři, umírají na rakovinu
 • Muž, kterı věděl o útoku. John O’Neill léta bojoval s bin Ládinem i šéfy v FBI
 • 'Druhé letadlo zasáhlo druhou věž, útočí na Ameriku'. Bush si dál četl se školáky
 • S neozbrojenou stíhačkou měla zastavit unesenı let jako kamikaze. Mohla zabít i otce
 • Českı architekt v troskách dvojčat měsíce zadarmo pomáhal. Otřásl s ním nález hlavy
 • ‚Tak jdeme na to‘. Hrdinové letu 93 se odmítli nechat povraždit džihádisty bez boje
 • Osamocenı hasič přinesl do hořící věže naději. Spravil vıtah a pak vyběhl do 78. patra
 • Zkáza na vlastní oči. Fascinující příběh francouzskıch filmařů, jejich záběry obletěly svět