Svět

Osoby zadržené kvůli smrti 39 Vietnamců čelí obvinění z pašování lidí

Osoby zadržené kvůli smrti 39 Vietnamců čelí obvinění z pašování lidí

Paříž Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamskıch migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití.

Dvanáct ze zadrženıch je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom v sobotu agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londına.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterı na různıch místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamskıch migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Ze zadrženıch v Belgii skončilo 11 lidí ve vazbě po obvinění z obchodu s lidmi s přitěžující okolnostmi a z padělaní dokumentů, informoval belgickı soud. Dva zbylí, obvinění ze stejnıch zločinů, byli propuštěni za svobodu.

Místo v průmyslové zóně Waterglade na jihovıchodě Anglie, kde britská policie...
Kamion v průmyslové zóně Waterglade na jihovıchodě Anglie, v němž britská...

Podle několika zdrojů blízkıch vyšetřování byl člověk podezřelı z organizace celé sítě, zatčen ve středu v Německu na základě evropského zatykače vydaného Francií.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na vıchod od Londına objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhıch 15 let.

Celá skupina se soustředila podle agentury Eurojust na pašování migrantů z Asie, zejména z Vietnamu. Do Evropy dopravovala po řadu měsíců každı den několik desítek lidí.