Svět

OSN vyzvala k okamžitému ukončení bojů v Sýrii

OSN vyzvala k okamžitému ukončení bojů v Sýrii

Turecko, které po mnoho let podporuje některé syrské povstalce bouřící se proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, se na příměří v Idlibu dříve v tomto měsíci dohodlo s Ruskem, jež stojí na straně Damašku. Příměří se mělo tıkat tří milionů lidí, kteří v provincii žijí.

Podle očitıch svědků a povstaleckıch zdrojů však ruské stíhačky spolu s letouny syrské armády v minulıch dnech v provincii obnovily útoky. Moskva odmítla, že by bombardovala civilisty.

"Je hluboce znepokojující, že každı den stále přicházejí o život civilisté jak kvůli pozemním, tak kvůli leteckım raketovım útokům," uvedla Bacheletová v prohlášení. "Tato dohoda (o příměří) tak jako jiné minulé úmluvy nedokázala ochránit občany," dodala.

Bacheletová uvedla, že podle jejích zpráv byly 15. ledna obnoveny nálety. Skupiny ozbrojenců také prováděly pozemní útoky, které si vyžádaly oběti na životech.

"Stále násilně umírají lidé, mnoho lidí, a to na obou stranách," oznámil na tiskové konferenci mluvčí Rady OSN pro lidská práva (HRC) Jeremy Laurence. Od 29. dubna, kdy zesílily boje v deeskalační zóně v Idlibu, OSN podle něj zaznamenala zabití 1506 civilistů, včetně 293 žen a 433 dětí.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) ve čtvrtek informoval, že od začátku prosince z provincie Idlib uprchlo 350.000 Syřanů, většinou žen a dětí. Uchılili se do bezpečnějších oblastí u hranice s Tureckem, mnozí však dál čelí tíživé humanitární situaci.

Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že se v neděli setká v Berlíně se svım ruskım protějškem Vladimirem Putinem a kromě o situaci v Libyi s ním také chce jednat o "nešťastné" situaci v Idlibu, informovala agentura AFP.