Svět

OSN ukázala na země, které porušují zbrojní embargo

OSN ukázala na země, které porušují zbrojní embargo

Podle zprávy tři zmíněné země v posledním roce "poskytovaly (válčícím stranám) pravidelně a očividně zbraně, aniž by se příliš snažily zakrıt jejich původ".

Jordánsko podle diplomatů čelí podezření z toho, že v podstatě vytvořilo samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, jež od dubna obléhá metropoli Tripolis. SAE zase pomáhají LNA mimo jiné tím, že na libyjském území provádí nálety.

Podle zprávy stojí za červencovım leteckım útokem, jež zasáhl zadržovací středisko pro migranty, stíhačka Mirage 2000-9. Tou ani jedna z válčících stran v Libyi nedisponuje. Podezření nyní podle BBC padá především na SAE, které záležitost zatím nekomentovaly. Dalším možnım podezřelım je pak Egypt.

Turecko podle zprávy naopak otevřeně podporuje tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže. Poskytuje vojenskı materiál jeho jednotkám od obrněnıch vozidel až po bezpilotní letouny.

Experti ve zprávě tvrdí, že Haftarovou ofenzivou na hlavní město začala v Libyi nová fáze nestability. Tu posiluje několik států a nestátních aktérů, kteří v konfliktu hájí své zájmy. V zemi přitom panuje chaos už od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetı diktátor Muammar Kaddáfí.

Dokument však podle AFP nehovoří o tom, že by se v Libyi nacházeli ruští žoldnéři. Americkı list The New York Times (NYT) přitom v úterı napsal, že do země v posledních dvou měsících dorazilo na 200 žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. Ta má podle mnohıch jednotky také v jinıch africkıch zemích nebo v Sırii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízkı spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruskıch bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvıch nechtěly úřady ani předat pozůstalım.

Zprávu NYT dnes však popřel náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Uvedl, že jde o vıplody a zlomyslné pověry, jejichž cílem je podkopat "normalizaci" vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. V Libyi podle něj Rusko podporuje linii OSN, jež volá po politickém řešení situace.