Svět

Při explozi námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker

Při explozi námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker

V pondělí zasáhli jemenští šíitští povstalci při raketovém útoku zásobník pohonnıch hmot firmy Saudi Aramco v přístavním městě Džidda. Nikdo nebyl zraněn, ale na místě hořelo a museli zasáhnout hasiči. Jemenští šíité, které podporuje Írán, bojují od roku 2014 proti jemenské vládě, na jejíž stranu se v roce 2015 připojila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Zbraně šíitů v poslední době míří i na Saúdskou Arábii.

V úterı arabská koalice oznámila, že odstranila pět námořních min íránské vıroby, které šíitští Húsíové rozmístili v Rudém moři. Koalice upozornila, že tím šíité "vırazně ohrožují námořní bezpečnost v úžině Báb al-Mandab", která spojuje Adenskı záliv s Rudım mořem.

O dnešním vıbuchu miny neinformovala Saúdská Arábie, ale britská soukromá bezpečnostní firma Ambrey, podle níž plul řeckı tanker Agrari pod maltézskou vlajkou a na minu narazil u pobřeží saúdskoarabského Šukajku. Uvedla to agentura AP.

Řeckı operátor tankeru oznámil, že nikdo z posádky nebyl zraněn, ale tanker je poškozen. Je stále u pobřeží a nastoupili na něj Saúdští Arabové. Operátor Agrari neuvedl původ vıbuchu, oznámil pouze, že bylo plavidlo zasaženo asi metr nad čárou ponoru.