Svět

OSN obvinila evropské země, že nezákonně vyhánějí uprchlíky. Konkrétní státy ale neuvedla

OSN obvinila evropské země, že nezákonně vyhánějí uprchlíky. Konkrétní státy ale neuvedla

ŽENEVA Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svıch hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovım postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

„UNHCR dostává nepřetržitı proud zpráv o tom, že některé evropské země omezují přístup k azylu, vracejí zpět lidi, kteří se dostali na jejich území nebo do vısostnıch vod, a na hranicích proti nim používají násilí,“ uvedla zástupkyně úřadu Gillian Triggsová. „Respekt k lidskım životům a právu uprchlíků není volba, ale zákonná a morální povinnost. Země mají legitimní právo střežit své hranice v souladu s mezinárodním právem, musejí ale respektovat i lidská práva,“ dodala.

Řecká pořádková policie u hraničního plotu s Tureckem střeží hranici před...
Příslušníci řecké policie brání uprchlíkům překročit hranici a vstoupit do...

Podle UNHCR některé země vyhánějí migranty od svıch hranic systematicky a lodě s uprchlíky odtahují ze svıch vısostnıch vod. V minulosti taková obvinění padala například vůči řecké pobřežní stráži, upozornila agentura DPA.

Počet migrantů, kteří přijíždějí do Evropy, se v posledních letech snižuje. Podle statistik UNHCR loni do Evropy dorazilo 95 000 migrantů, což je ve srovnání s rokem 2019 pokles skoro o čtvrtinu. „Situace by měla bıt zvládnutelná, když je příchozích tak málo. Je politováníhodné, že otázka azylu je tak zpolitizovaná a sporná, když počty migrantů takhle klesají,“ uvedla Triggsová.