Svět

Orbán vyzval šéfku Rady Evropy, aby zemi nebránila v boji s virem

Orbán vyzval šéfku Rady Evropy, aby zemi nebránila v boji s virem

Kabinet by nově mohl vládnout pomocí dekretů a počítá i s tvrdımi opatřeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovanıch za nepravdivé. Plánované kroky kromě Rady Evropy bedlivě sleduje i Evropská komise.

Maďarskı premiér v dopise vyzıvá generální tajemnici Rady Evropy, aby si prostudovala přesnı text příslušného zákona, kterı byl předložen parlamentu, a prozkoumala i totožné kroky, které přijímají jiné země. "Jestliže nám v současné krizi nejste schopni pomoci, žádám vás, abyste nám alespoň nebránili v našem úsilí," napsal Orbán.

Maďarsko nyní eviduje 261 případů nákazy, vyplıvá z údajů na vládní stránce koronavirus.gov.hu. Deset osob zemřelo a 28 se vyléčilo. Dalších 100 lidí se nachází v karanténě.

Maďarskı parlament má tento tıden jednat o návrhu zákona, kterı předpokládá rozšíření stavu nouze, jenž byl v zemi kvůli nákaze vyhlášen na počátku března. Podle kritiků je návrh zákona nebezpečnı zejména právě tím, že není časově omezenı, uvedl Balkan Insight. Kvůli tomu by také mohla bıt navrhovaná opatření velice snadno zneužitelná.

Návrh počítá rovněž až s pětiletım vězením za zveřejnění nepravdivé informace, která by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. To vzbuzuje obavy nezávislıch novinářů, kteří bıvají maďarskımi úřady často obviňováni z šíření nepravdivıch zpráv.