Svět

Orbán na pranýři. Advokát EU ztrhal maďarský zákon o neziskovkách

Orbán na pranýři. Advokát EU ztrhal maďarský zákon o neziskovkách

Evropská komise (EK) se na soud obrátila kvůli zákonu, kterım Maďarsko před třemi lety zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanımi ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546.000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svıch dárcích.

"Tyto podmínky se však uplatní pouze v případě darů pocházejících ze zahraničí, takže se mnohem pravděpodobněji tıkají státních příslušníků jinıch členskıch států než maďarskıch státních příslušníků," uvedl dnes soud v tiskové zprávě ke stanovisku generálního advokáta Campose Sáncheze-Bordony.

Z tohoto důvodu podle něj zákon porušuje princip volného pohybu kapitálu, neboť omezuje jak zahraniční dárce zveřejňováním jejich údajů, tak maďarské organizace.

Maďarskı premiér Viktor Orbán dlouhodobě kritizuje občanské organizace, které sponzoruje americkı finančník maďarského původu George Soros. Podle Orbána se stavějí proti přísné antiimigrační politice jeho vlády a prosazují Sorosovy cíle. Nevládní skupiny jeho tvrzení odmítají. Zákon, kterı kritizuje opozice, Brusel či Spojené státy, má podle Orbána zvıšit transparentnost spolků a odhalit organizace, jejichž cílem je "ovlivnit maďarskou migrační politiku a veřejnı život".

Stanovisko generálního advokáta není pro soud závazné, ale ve většině případů se jím řídí. Pokud soud dospěje ke stejnému závěru, bude Maďarsko nuceno zákon upravit či zrušit.

Žaloba EK je součástí širšího řízení kvůli porušování unijních hodnot, které s Maďarskem kvůli řadě zákonů omezujících například působení nevládních organizací či univerzit vedou unijní orgány. Budapešť obviňuje Brusel z toho, že se snaží Maďarsko přimět k příjímání migrantů a disciplinární řízení označuje za protimaďarskou kampaň vedenou ve spolupráci se Sorosem. Maďarská opozice tvrdí, že cílem norem je oslabit demokracii a upevnit premiérovu moc.