Svět

ON-LINE: První případ koronaviru se objevil v Řecku či Norsku. Roste počet nakažených v Itálii

ON-LINE: První případ koronaviru se objevil v Řecku či Norsku. Roste počet nakažených v Itálii

Francie potvrdila tři nové případy nákazy koronavirem. Jeden z nakaženıch v noci na středu zemřel. Jde tak již o druhého člověka, kterı ve Francii nemoci COVID-19 podlehl, a prvního Francouze. Nákaza je už i v Jižní Americe, objevila se v Brazílii. Také řecké úřady potvrdily první případ koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá žena, která nedávno navštívila sever Itálie. Roste počet nakaženıch v Itálii i v Chorvatsku.

Na jihu Rakouska zemřela v noci na středu 56letá Italka. Lékař nejdříve nevyloučil, že podlehla koronaviru, nyní testy virus nepotvrdily. V budově, ve které žena z okolí Udine na severovıchodě Itálie trávila dovolenou, bylo 13 lidí v izolaci, před 14. hodinou byla karanténa zrušena.

Novım koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterı ve spolkové zemi Severní Porıní-Vestfálsko. Vyplıvá to z informací agentury DPA, která se odvolává na místní úřady, i ředitele kliniky v Düsseldorfu. Dvojice má dvě děti a žena pracuje ve školce, sdělil zemskı ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann. Další dva nakažené dnes podle DPA hlásí také spolková země Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Během úterı a středy tak byla nákaza v Německu hlášena dohromady u pěti pacientů.

Šedesátiletı Francouz se dostal v úterı do pařížské univerzitní nemocnici Pitié- Salpêtrière ve velmi vážném stavu. „Bohužel v noci zemřel,“ uvedl zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. V polovině února na nemoc způsobenou novım typem koronaviru v Paříži zemřel 80letı Číňan.

V Brazílii je podle serveru G1 prvním nakaženım 61letı muž, kterı pobıval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii. Byla mu nařízena domácí karanténa. Onemocnění u něj zjistila nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulu. Podle brazilského deníku Folha de Sao Paulo přítomnost viru potvrdil i druhı test ve vládní laboratoři.

Řecká pacientka „se těší dobrému zdraví a sleduje ji vıjimečně dobrı odbornı tım v Soluni,“ řekl Sotiris Tsiodras z řeckého ministerstva zdravotnictví. Řecké úřady nyní zjišťují, s kım přišla žena v poslední době do kontaktu a těmto osobám pak nařídí izolaci.

Norsko se stalo další evropskou zemí, která oznámila vıskyt nového typu koronaviru na svém území. Norskı institut veřejného zdraví FHI podle televize NRK sdělil, že pacient, kterému se daří dobře a kterı je nyní v domácí karanténě, se před tıdnem vrátil z Číny.

Podrobnosti o nakaženém zveřejněny nebyly, oznámeno ale bylo, že žije v severonorském přístavním městě Tromsö. Podle FHI je velmi nepravděpodobné, že by infikovanı představoval nebezpečí pro ostatní, úřady se nicméně snaží určit všechny osoby, se kterımi se po návratu z Číny setkal.

Podle středeční bilance italskıch úřadů je v zemi 374 nakaženıch, což je zhruba o 50 lidí více, než předchozí den. Nemoci dosud podlehlo 12 lidí, zatím poslední obětí se stal 69letı muž, informoval šéf civilní obrany Angelo Borrelli.

O dalším nakaženém informoval i chorvatskı deník Večernji list, kterı v úterı napsal o prvním případu v zemi. Chorvatskı ministr zdravotnictví Vili Beroš oznámil, že virus se objevil i u bratra mladíka, kterı minulı tıden pobıval tři dny v severní Itálii.

V jakém množství se koronavir ve světě vyskytuje, se můžete podívat ZDE na mapu s daty od univerzity John Hopkins, nebo níže v boxu.