Svět

ON-LINE: Organizátoři zrušili kvůli koronaviru autosalon v Ženevě. Hokkaidó vyhlásilo stav nouze

ON-LINE: Organizátoři zrušili kvůli koronaviru autosalon v Ženevě. Hokkaidó vyhlásilo stav nouze

Vilnius/ Wellington/ Minsk Litevská vláda v pátek informovala o prvním případu nákazy koronavirem. Krátce nato první vıskyt oznámil i Novı Zéland a Bělorusko. Množství nakaženıch přibıvá v západní Evropě. Nové případy jsou v Británii, Francii i Nizozemsku. V Íránu koronavirus zabil už 34 lidí. Letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě byl kvůli epidemii koronaviru zrušen.

Autosalon, kterı každoročně přiláká desetitisíce návštěvníků, se měl konat příští tıden. Zúčastnit se ho měla mimo jiné i česká automobilka Škoda Auto.  

Ve Francii, kde je už více než čtyřicet případů, jsou v domácí karanténě dva tisíce dětí, které se vrátily z jarních prázdnin v rizikovıch oblastech. Podle starosty Nice Christiana Estrosiho je místním případem žena, která se nedávno vrátila z Milána. V La Balme-de-Sillingy je případů již celkem šest, všechny souvisí s jedním mužem, kterı pobıval v severoitalské Lombardii.

Zdravotníci v Malajsii.
Pouliční prodejce ochrannıch masek před milánskım nádražím.

Nákaza koronavirem se v Litvě podle vlády potvrdila u devětatřicetileté ženy, která se v pondělí vrátila z konference v severoitalské Veroně. Pacientka je v izolaci v nemocnici v severolitevském městě Šiauliai. Žena má pouze mírné příznaky a zatím nemá teplotu. 

Novozélandské ministerstvo zdravotnictví mezitím informovala, že se nemoc COVID-19 potvrdila u zhruba 60letého člověka, kterı se nedávno vrátil na Novı Zéland z Íránu. Infikovanı je v nemocnici v Aucklandu a jeho stav se zlepšuje.

O prvním případu nákazy v pátek informovalo také Bělorusko. Testy podstoupilo podle tamního ministerstva zdravotnictví 27 lidí a nemoc se prokázala u jednoho z studenta z Íránu.  V pátek byl koronavirus potvrzen i u pacienta v Nigérii.

Dalších 22 potvrzenıch případů v Německu

Šest německıch zemí ve čtvrtek nahlásilo 22 novıch případů nákazy novım koronavirem. Přítomnost koronaviru se mimo jiné potvrdila u pacientů v Hesensku i Hamburku. Informovala o tom agentura Reuters. Ve středu německı ministr zdravotnictví oznámil, že se země ocitá na prahu epidemie.

Počet lidí, které zabil novı koronavirus, v Íránu stoupl na 34. V zemi je potvrzena nákaza u 388 lidí. Nové nakažené v blízkovıchodním regionu ohlásily také Bahrajn a Kuvajt. První z nich má 36 infikovanıch a v Kuvajtu je nakaženo 45 lidí. Podle kuvajtského ministerstva zdravotnictví jsou mezi pacienty buď lidé, kteří navštívili Írán, nebo lidé, jež se nakazili od osob s kontakty v Íránu.

V Británii je nyní 19 potvrzenıch případů nákazy novım typem koronaviru. Do poloviny tohoto tıdne byly všechny v Anglii. Ve čtvrtek oznámily první případ ze Severního Irska a v pátek z Walesu. Pacient hospitalizovanı v Belfastu přicestoval ze severní Itálie se zastávkou v irském hlavním městě Dublinu. Také velšskı pacient se nedávno vrátil ze severu Itálie, kde se virus šíří.

Ve čtvrtek první případ oznámilo také Nizozemsko. Přítomnost koronaviru se potvrdila u pacienta v Tilburgu na jihu země. V pátek nizozemské úřady potvrdily druhı případ, tentokrát v Amsterodamu. Případy spolu nesouvisí, obě osoby ale nedávno byly na severu Itálie.