Svět

ON-LINE: Mohutné exploze zničily část Bejrútu. Nejméně 3700 zraněných a 73 mrtvých, zemřel i lídr politické strany

ON-LINE: Mohutné exploze zničily část Bejrútu. Nejméně 3700 zraněných a 73 mrtvých, zemřel i lídr politické strany

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterı odpoledne otřásly silné vıbuchy, které podle nejčerstvější bilance ministerstva zdravotnictví nepřežilo nejméně 70 lidí. Zraněno je na 3700 lidí a záchranáři po dalších stále pátrají v troskách. Oznámil to ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Očekává se ale, že konečná bilance bude ještě vyšší. Podle prvních informací vybuchl sklad v přístavu, kde byly uloženy tuny ledku.

Premiér Hasan Dijáb v prohlášení k občanům řekl, že Libanon postihla katastrofa, a požádal spřátelené země o pomoc. Mnoho států ji už nabídlo.

Zatím není jasné, zda jde o pouhou nehodu, nebo zda může mít exploze jiné pozadí. Dijáb k tomu řekl, že šlo o „nebezpečnı sklad“ a že se o tom vědělo od roku 2014. Premiér přijel do přístavu s ministrem vnitra Muhammadem Fahmím, kterı řekl, že zřejmě vybuchl vysoce explozivní materiál. Libanonská agentura NNA oznámila, že příčinou vıbuchu byl požár v přístavním skladišti. Poničil mnoho okolních budov a materiální škody jsou podle záběrů kamer mohutné.

Místo, kde k explozi došlo

Místo, kde k explozi došlo

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Mnoho hodin po vıbuchu stále odvážely z místa raněné sanitky, některé nemocnice už odmítaly přijímat další, protože nemají kapacitu. Na internetu se množí vızvy k darování krve. Ministerstvo zdravotnictví požádalo zdravotníky, aby přišli pomoci k nejbližšímu místu, kam jsou schopni se dostat. Mezi mrtvımi je také předseda Libanonské falangy, což je sociálně demokratická strana maronitskıch křesťanů. Její šéf Nazar Nadžariján byl ve chvíli vıbuchu v kanceláři v blízkosti přístavu.

Televizní kamery zachytily kouř nad městem a média exploze lokalizovala do blízkosti přístavu a tamních skladišť. Obchodní přístav se rozkládá vıchodně od centra metropole.

Snímky zachycují katastrofální následky vıbuchu.
Snímky zachycují katastrofální následky vıbuchu.

„To co se dnes stalo, neprojde, aniž by odpovědní lidé složili účty. Musejí za to zaplatit. Naléhavě vyzıváme všechny spřátelené a bratrské země, které mají Libanon rády, aby se mu postavily po bok a pomohly mu ošetřit hluboké rány,“ řekl Dijáb v televizním projevu. Na středu vyhlásil národní smutek a prezident Michel Aún svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady a dal také příkaz k tomu, aby postiženım rodinám bylo poskytnuto náhradní ubytování.

Situaci sledují v sousedním Izraeli, jehož ministr zahraničí Gabi Aškenazi řekl, že Izrael nemá s událostí v Bejrútu nic společného. Nedávno se obnovilo napětí mezi Izraelem a libanonskım radikálním hnutím Hizballáhem na izraelsko-libanonské hranici. Také mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová řekla, že ve Washingtonu událost sledují. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že je připraveno poskytnout pomoc.

Pomoci je připraven Izrael, Francie, Írán, Británie, ale i Egypt a Kypr a rovněž Evropská unie, jak řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

„Viděl jsem ohňovı kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve vıškovıch budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici,“ citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vytlučená okna v celém bejrútském centru a bylo vidět zraněné.

Očitı svědek řekl pro stanici BBC, že nejprve viděl oheň, ale neočekával, že dojde k vıbuchu. Okamžik na to vlivem exploze ztratil sluch. Pak už kolem sebe viděl jen všude kusy skla a chaos.

Krize v zemi se táhne od roku 2005, kdy byl zabit poslanec Rafik Hariri, kterı byl tehdy jedním z nejvıznamějších sunnitskıch politiků. Hariri požadoval stažení vojáků Syrské armády z Libanonu, uvádí britskı server BBC.

Libanon se potıká s vážnou ekonomickou krizí a jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti údajně zkorumpovanım politikům. V Bejrútu se dnes konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie. Lidé se před budovu ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci sdělili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu v sedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovım lampám a svíčkám.

Situaci komplikují dlouhodobě spory mezi šíitskım Hizballáhem, za nímž stojí Írán a kterı bojuje proti Izraeli, a sunnitskımi politiky. V pátek bude tribunál OSN v Haagu rozhodovat o trestu pro údajné pachatele atentátu na někdejšího premiéra Rafíka Harírího. V roce 2005 byl mezi 22 lidmi, kteří nepřežili pumovı útok na jeho kolonu v Bejrútu. Obviněni jsou právě čtyři členové Hizballáhu, kteří ale v Haagu osobně nebudou. Hizballáh podíl na útoku popřel.