Svět

‚Odvádějí pozornost od nejhlubší krize.' Lavrov nařkl Západ kvůli tlaku ohledně Navalného z postranních úmyslů

‚Odvádějí pozornost od nejhlubší krize.' Lavrov nařkl Západ kvůli tlaku ohledně Navalného z postranních úmyslů

Moskva Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu. Podle spolupracovníka stane ještě v pondělí před soudem.

„Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází liberální model rozvoje,“ řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politickıch představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka, šéfa americké diplomacie Mikea Pompea a reprezentantů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltskıch zemí nebo Kanady.

Pár minut po přistání v Moskvě si pro Navalného přišla ruská policie.
Alexej Navalnyj přiletěl do Moskvy, nakonec přistál na jiném letišti, než se...

Navalnyj se vrátil do Moskvy poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Evropská unie a Británie kvůli otravě touto látkou, kterou potvrdila i Organizace pro zákaz chemickıch zbraní (OPCW), uvalily sankce na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruské úřady podíl na Navalného otrávení odmítají a zpochybňují, že vůbec byl otráven.

Podle agentury Reuters by nejnovější dění kolem Navalného mohlo vyvolat nové sankce vůči Rusku, přičemž jejich terčem by se mohl stát i mnohamiliardovı plynovodní projekt Nord Stream 2. Diskusi o zavedení dalších unijních sankcí podpořil Petříček či představitelé pobaltskıch zemí.

Podle Navalného poradce Leonida Volkova ruskı opoziční předák měl již v pondělí stanout před soudcem, kterı se měl dostavit přímo na policejní stanici na moskevském předměstí Chimki, kde je Navalnyj zadržován. „Šílenství. Bojí se Alexeje dát k soudu, tak vezou soud k Alexejovi,“ uvedl na twitteru Volkov s tím, že ve 12:30 moskevského času (10:30 SEČ) Navalného advokátka dostala úřední vyrozumění, že soudce se bude věcí zabıvat v pondělí ve 12:30 moskevského času.

Navalnyj byl zatčen krátce po přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Ruská vězeňská služba (FSIN) podle agentury TASS informovala, že opozičník byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledanıch osob v souvislosti se „systematickım porušováním“ režimu podmíněného trestu, kterı mu byl uložen za údajnou zpronevěru. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.