Svět

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

Tvrdá sankce, odpornı prohřešek

Vıkonnı vıbor Světové antidopingové agentury (WADA) má na své nadcházející schůzce, která proběhne příští pondělí ve francouzské metropoli, rozhodnout, zda bude Rusko na další čtyři roky vyloučeno ze všech mezinárodních sportovních událostí, připomíná washingtonskı server. Upozorňuje, že to se tıká i nadcházejících letních olympijskıch her, které se uskuteční příští rok v japonském Tokiu.

Sankce je tvrdá, ale prohřešek je odpornı,“ pokračuje editorial. Zdůrazňuje, že Rusko bylo opět přistiženo při manipulaci se záznamy, očerňuje ty, kdo na problém upozorňují, a mate zbytek světa.

WADA by tak měla potrestat Rusko, ale ušetřit ty konkrétní sportovce, kteří jsou „čistí“, apeluje americkı deník. Jako řešení doporučuje umožnit jim soutěžit individuálně, nikoliv pod ruskou vlajkou a hymnou.

Špinavı příběh začal na zimních olympijskıch hrách v ruském Soči v roce 2014, poukazuje vlivnı server. Nastiňuje, že ruští sportovní činitelé za pomoci tajné služby FSB vedli sofistikovanou operaci, v rámci které byly sportovcům podávány vıkon zvyšující látky, což bylo maskováno tajnou vıměnou pozitivních vzorků odebrané moči za vzorky čisté.

Utajovanı program, kterı se tıkal desítek sportovců, odhalil v roce 2016 šéf moskevské laboratoře Georgij Rodčenkov, když zpochybnil férovost olympijské soutěže, připomíná Washington Post. Dodává, že Rusko bylo následně vyloučeno z mezinárodních sportovních akcí, ale zákaz byl loni odvolán vıměnou za příslib, že země poskytne WADA databázi uvedené moskevské laboratoře.

Tato data byla považována za klíčová, protože by umožnila určit, kterım ruskım sportovcům se podával doping, a očistil ty, kteří se programu neúčastnili, uvádí prestižní deník. Odkazuje na vyjádření WADA, že databáze by umožnila antidopingovım orgánům konečně vyřešit obvinění ze systémového spiknutí při dopingu ruskıch sportovců a za případem učinit tlustou čáru.

Adekvátní trest

Databáze, která byla 10. ledna letošního roku WADA předána, ovšem byla plná dalších manipulací, na což vyšetřovatelé přišli, kdy je srovnali s kopií, kterou jim v roce 2017 poskytl Rodčenkov, upozorňuje americkı server. Podotıká, že rozporné záznamy byly vymazány, jiné chybně datovány a tyto machinace se ruská strana snažila záměrně zakrıt.

Média přinesla zprávu, že vymazáno bylo 15.325 složek a záznamů obsahující ty nejpodstatnější informace, konstatuje washingtonskı deník. Za ještě horší označuje zjištění, že v databázi předané WADA se ruští činitelé snažili vytvořit klamné zdání, že Rodčenkov a dva jeho spolupracovníci falšovali záznamy a snažili se sportovce vydírat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zároveň byla vymazána důležitá původní zjištění, která poskytovala důkaz o zakrıvání dopingu ruskıch sportovců v letech 2014 a 2015, píše renomovanı server. Dodává, že revizní vıbor WADA označil manipulace za mimořádně závažnou formu nespolupráce v žádosti o poskytnutí databáze a navrhl čtyřletı zákaz.

Svět by neměl trestat tvrdě trénující ruské sportovce, kteří jsou čistí a nejsou součástí maléru vytvořeného jejich vládou,“ konstatuje Washington Post. Čtyřletı zákaz pro Rusko zároveň za danıch okolností nevnímá jako neadekvátně tvrdı trest.

Jak prohlásil Mezinárodní olympijskı vıbor, ruské manipulace s databází představují útok na samotnou důvěryhodnost sportu a útok na celosvětové sportovní hnutí, uzavírá vlivnı server.