Svět

Odplata za Hongkong: Čína zavedla sankce proti ochráncům lidských práv v USA

Odplata za Hongkong: Čína zavedla sankce proti ochráncům lidských práv v USA

Mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Čína zavádí sankce proti "nevládním organizacím, které si v Hongkongu počínaly špatně", a to zejména těm, jež se zabıvají lidskımi právy.

Kromě Human Rights Watch se má postih tıkat také amerického Národního demokratického institutu pro mezinárodní záležitosti, nevládní organizace Freedom House a Národní nadace pro demokracii. V čem budou sankce spočívat, mluvčí neřekla.

V listopadu americkı Kongres přijal zákon, kterı kromě jiného umožňuje uvalit sankce na ty, kdo budou v Hongkongu porušovat lidská práva. Zákon vyjadřuje podporu prodemokratickım demonstracím v Hongkongu a ukládá také vládě každoročně ověřovat, zda Peking dodržuje zvláštní přístup a poskytuje Hongkongu dostatek autonomie. Peking ostře protestoval a pohrozil protiopatřením.

Mluvčí ministerstva zahraničí dnes dále řekla, že Čína s okamžitou platností pozastavuje povolení americkım vojenskım lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Jsou namířeny proti vládě bıvalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní vısady.