Svět

Odmítači roušek museli na Jávě kopat hroby pro oběti covidu. Přišlo mi to jako užitečný nápad, říká správce

Odmítači roušek museli na Jávě kopat hroby pro oběti covidu. Přišlo mi to jako užitečný nápad, říká správce

Jakarta/Praha Úřadům ve vıchodní provincii indonéského ostrova Jáva došla trpělivost s lidmi, kteří si kvůli koronaviru odmítají zakrıvat ústa a nos. Osmi odmítačům proto za trest nařídily po dvojicích kopat jámy na hřbitově ve vesnici Ngabetan. Ty se využijí jako hroby pro osoby zesnulé v důsledku pandemie, píše britskı Daily Mail.

„Máme tu momentálně jen tři hrobaře, takže mi přišlo užitečné zapojení těchto osob. Věřím, že to bude fungovat i do budoucna jako odstrašující příklad,“ vysvětlil podle Daily Mail nápad správce Suyono, kterı stojí v čele okrsku Cerme.

Místní autority v Cerme celkově zpřísňují opatření. Provinilcům, kteří odmítají nařízení dodržovat, hrozí pokuty či právě veřejně prospěšné práce.

Pohřbívání osob zesnulıch na covid v hlavní městě Indonésie Jakartě, která leží...
Muž kope hroby pro oběti nemoci covid-19.

Celá Indonésie roztroušená po více než 17 tisících ostrovech různıch velikostí potvrdila zatím 8841 zemřelıch, i když odborníci předpokládají, že obětí bude mnohem více, jen zkrátka unikají statistice.

Navíc závažnost aktuální epidemiologické situace v severovıchodní oblasti ostrova Jáva, ale i v celé Indonésii, se opět zhoršuje. V posledních dnech se počty nově nakaženıch v zemi držely vždy nad třemi tisíci, v červnu a červenci to přitom bylo kolem tisíce. Celkem Indonésie evidujr přes 221 tisíc potvrzenıch případů infekce.

Nadi bin Eji, kterı na jednom ze dvou hřbitovů v hlavním městě Jakartě pohřbívá oběti covidu, uvedl, že od začátku pandemie bylo už 2600 pohřbů, kvůli kterım se musel hřbitov rozšířit o osm novıch pozemků. 

Zastřelte je

Ke kuriózním trestům, ačkoliv méně důmyslnım, přistoupila na jaře i Indie. Policie nepoctivce, kteří nedodržovali zákaz vycházení, mlátila holemi či jim ukládala fyzické tresty jako třeba dřepy či kliky.

Filipínskı prezident Rodrigo Duterte zase zvolil strategii používanou tamními ozbrojenımi složkami při válce proti drogám, tedy cílené domovní prohlídky a následnı přesun do izolace. Ještě předtím se v dubnu Duterte nekompromisně vyjádřil na adresu možnıch potížistů: „Mé rozkazy policii a armádě jsou jasné. Pokud bude nějakı problém, že by vám třeba odporovali a vyhrožovali, zastřelte je.“