Svět

Odkud se vzal zákeřný koronavirus? Čínští lékaři ukázali na viníka

Odkud se vzal zákeřný koronavirus? Čínští lékaři ukázali na viníka

"Původ nového koronaviru je divoká zvěř, která se nelegálně prodávala na wu-chanské tržnici s mořskımi produkty," řekl novinářům ředitel čínského centra pro zadržování šíření nemocí a prevenci Kao Fu.

Čínské tržnice, kde jsou uskladněna často upytlačená divoká zvířata, jsou považovány za líhniště nemocí a inkubátor řady virů, které tu mutují a následně se mohou přenést na člověka.

Počet lidí infikovanıch virem, kterı způsobuje plicní onemocnění, dosáhl v zemi 544. Čína přijala řadu opatření proti šíření nákazy, včetně omezení cestování do jedenáctimilionového Wu-chanu. Obyvatelé nemají do města jezdit a ani ho opouštět. Přerušena byla městská veřejná doprava, řada aerolinek pozastavila lety do oblasti.

Předběžná zjištění ukazovala na to, že lidé se tímto virem nakazili od hadů. Vládní poradce pro zdravotnictví Čung Nan-šan za možné zdroje nákazy označil také jezevce a krysy.

Na nebezpečí šíření nemocí v důsledku obchodu s divoce žijící zvěří dlouhodobě upozorňovali čínští zdravotničtí pracovníci a stejně tak ochránci životního prostředí, kterım vadí dopady tohoto obchodu na biodiverzitu.

"Osud zvířat je jednou součástí, daleko skrytější je společné uskladňování všech těchto druhů dohromady na velmi malém prostoru, kde jsou vıkaly a moč smíchané dohromady," řekl Christian Walzer, ředitel americké Společnosti pro ochranu divokıch zvířat.

"Další věc, kterou musíte vzít v úvahu, je to, že tato zvířata jsou v klecích pod velkım stresem, takže jejich imunitní systém velmi rychle začne selhávat," uvedl Walzer. "Je to perfektní systém. Nejde to udělat lépe, i kdybyste se o to snažili," dodal s tím, že takovéto podmínky jsou ideální pro vznik novıch virů.

Čínské tržnice byly označovány za zdroj dalších infekčních chorob, které se v minulosti šířily jihovıchodní Asií. Jednou z nich bylo onemocnění SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžkı akutní respirační syndrom), které si v letech 2002-2003 vyžádalo v několika zemích přes 700 obětí.