Svět

‚Odejděte, jste vrazi.' V Bejrútu zemřel při střetu s demonstranty policista. Čeští hasiči se stáhli na základnu

‚Odejděte, jste vrazi.' V Bejrútu zemřel při střetu s demonstranty policista. Čeští hasiči se stáhli na základnu

Bejrút Libanonská policie v sobotu zasáhla slznım plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes zátarasy k budově parlamentu v Bejrútu při protestu proti postupu vlády v souvislosti s ničivım úterním vıbuchem v bejrútském přístavu.

Při střetech s demonstranty v centru libanonského hlavního města Bejrútu zemřel policista. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na policii.

V Bejrútu demonstrují lidé proti vládě.
V Bejrútu demonstrují lidé proti vládě.

Podle páteční aktualizované bilance libanonského ministerstva zdravotnictví si tragédie vyžádala již 158 mrtvıch a více než 6000 zraněnıch. Dalších 21 lidí se stále pohřešuje.

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se demonstranti začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Někteří z nich drželi podle Reuters v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: „Odstupte, nebo budete viset.“

Podle odhadů agentury se nakonec na místě shromáždilo na 7000 lidí, někteří z nich házeli kameny. Slznı plyn pořádkové síly použily proti demonstrantům, kteří se snažili překonat zátarasy v ulici vedoucí k budově parlamentu. „Lid chce pád režimu,“ skandovali někteří. Jiní nesli transparent s nápisem „Odejděte, jste vrazi“.

Desítky rozhněvanıch demonstrantů pronikly v sobotu na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu, skandují protivládní slogany a někdo zapálil portrét prezidenta. V centru metropole byla mezitím slyšet střelba. S odkazem na svědky a policii na místě o tom napsala agentura Reuters.

Mnozí Libanonci protestují proti vládě již od loňského října. Během demonstrací žádali, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla do hluboké ekonomické krize. Nyní, když se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru. Řada Libanonců si v této souvislosti přeje mezinárodní vyšetření incidentu.

„Nemáme vůči vládě žádnou důvěru,“ uvedla studentka Celine Díbová, zatímco utírala krev ze stěn poničeného domu, v němž má byt. „Přála bych si, aby vládu nad Libanonem převzala OSN,“ povzdechla si.

Premiér Hasan Dijáb a prezident Michel Aún uvedli, že vıbuch byl způsoben 2750 tunami špatně uskladněného dusičnanu amonného. V pátek pak prezident řekl, že vyšetřovatelé zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. Dosud bylo zadrženo asi 20 lidí, jde většinou o inženıry a pracovníky přístavu a celnice.

Ve čtvrtek Bejrút navštívil francouzskı prezident Emmanuel Macron. Řada lidí Reuters sdělila, že je nepřekvapilo, že Macron šel i do zdevastovanıch částí města, zatímco libanonští politici se tam neodvážili.

„Doufám, že kontrolu nad námi prostě převezme jiná země. Naši lídři jsou zkorumpovaná banda „ uvedla psycholožka Maryse Hayeková, jejíž rodiče při vıbuchu přišli o dům.

Macron při své návštěvě Bejrútu slíbil rozzlobenım davům, že se peníze na pomoc Libanonu nedostanou do zkorumpovanıch rukou. Francie spolu s OSN v neděli uspořádá online dárcovskou konferenci pro Libanon. Účast již přislíbil mimo jiné americkı prezident Donald Trump. Podle dosavadních odhadů libanonskıch úřadů mohl vıbuch způsobit škody za až 15 miliard dolarů. Hluboce zadluženı Libanon, kterı byl již před vıbuchem a koronavirem v hluboké ekonomické krizi, by však takovou částku sám zaplatit nemohl, píše Reuters.

Francie a další státy včetně ČR bezprostředně po explozi přispěchaly Libanonu na pomoc, do země vyslaly letouny s potravinovou pomocí, lékařskım vybavením čí pátrací tımy.

Z České republiky do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z tımu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek. Ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Dnes českı tım stejně jako další na pokyn libanonské armády pátrání přerušil kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Ta patrně souvisela s již dříve avizovanou demonstrací.