Svět

Odborník na praní špinavých peněz skončil u soudu. Americký profesor sám ‚vypral' 3 miliony dolarů

Odborník na praní špinavých peněz skončil u soudu. Americký profesor sám ‚vypral' 3 miliony dolarů

MIAMI/PRAHA Profesor z univerzity v Miami Bruce Bagley byl jedním z největších odborníků na praní špinavıch peněz, kterı spolupracoval s federálními i místními úřady na Floridě. Teď se ukazuje, že se pokusil skrıt příjmy z korupčního jednání venezuelské vlády ve vıši 3 milionů dolarů.

„Měl jsem vědět, že peníze, které byly součástí těchto událostí, pocházely z nezákonnıch aktivit,“ uvedl u federálního soudu na Manhattanu čtyřiasedmdesátiletı profesor Bagley začátkem tıdne. Přiznal, že se podílel na dvou případech praní špinavıch peněz a soudci, se kterım mluvil přes videokameru kvůli probíhající pandemii, sdělil i jména svıch společníků. Čelí tak trestu pěti let odnětí svobody a pokutě 474 tisíc dolarů (přibližně 11 milionů korun).

Bagley působí jako profesor mezinárodních vztahů a platí za jednoho z největších expertů na praní špinavıch peněz. Na téma dokonce sepsal několik publikací a v minulosti byl pozván jako odborník i před americkı Kongres, aby poslancům vysvětlil některé události, informovala agentura AP, která v minulosti sama Bagleyho žádala o komentáře.

Jeho akademická práce však přišla vniveč, když začal pracovat jako konzultant pro miamského podnikatele Alexe Saaba. Podle dvou zdrojů AP, které hovořily s agenturou pod podmínkou anonymity, si businessman najal Bagleyho, aby mu pomohl zařídit studentské vízum pro jeho syna a aby mu následně pomohl s investicemi ve Střední a Jižní Americe.

Profesor začal spolupracovat se Saabem v roce 2017. Každı měsíc měl přijímat přibližně 200 tisíc dolarů (4,6 milionu korun) od nejmenované potravinářské společnosti se sídlem ve Spojenıch arabskıch emirátech. Další peníze pak putovaly přes konto ve Švıcarsku.

Bagley převáděl 90 procent peněz na účty, které kontroloval jistı Jorge Luis Hernandez, aby skryl jejich původ. Sám si nechával deset procent jako provizi. V procesu pokračoval i poté, co byl jeden z jeho účtů zmrazen kvůli podezřelım aktivitám. Peníze přitom pocházely z úplatků z Venezuely.

Loni v červenci administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila na podnikatele Saaba sankce. Muž měl údajně vést masivní korupční síť, která profitovala z programu na dovoz jídla do Venezuely. V ten samı den jej pak úřady obvinily z praní špinavıch peněz, které mělo bıt spojené s venezuelskım programem na podporu vıstavby novıch domů.

Kamarád informátor

Tento tıden se u soudu ukázalo, že právě Hernandez seznámil Saaba s Bagleyem. A zároveň to, že americké úřady Hernandeze velice dobře znají, ale pod aliasem Boliche. Pracoval totiž po více než deset let jako informátor federální agentury DEA, která se zabıvá bojem s narkotiky. Pomáhal s identifikací narkobaronů z Kolumbie, ve které se narodil. Agentura AP upozornila, že Hernandez měl pro DEA velkou cenu, jelikož „měl vısledky“.

Bagley, kterı byl především znalcem kolumbijského podsvětí, se znal s Hernandezem po několik let, a dokonce se za něj zaručil, když Kolumbijec žádal v USA o azyl. Profesor u soudu uvedl, že věděl, že peníze pochází z nekalého jednání, o korupčním schématu však netušil.