Svět

Od zahájení útoku Turecka uteklo z domovů už 60 tisíc Syřanů

Od zahájení útoku Turecka uteklo z domovů už 60 tisíc Syřanů

Ofenzivu, kvůli níž od středy opustilo domovy už na 60.000 lidí, mnohé země, včetně ČR, odsoudily. Kritika se snáší i na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterı před invazí stáhl z oblasti americké vojáky. Podle některıch Kurdy zradil a dělá z USA nespolehlivého partnera.

Trump je kvůli tomuto kroku pod palbou kritiky i doma, a to nejen od opozičních demokratů. Například republikánskı senátor Lindsey Graham řekl, že vláda USA "hanebně opustila" Kurdy, kteří pomohli v Sırii porazit teroristickou organizaci Islámskı stát (IS). Tisíce bojovníků IS jsou nyní v táborech hlídanıch Kurdy a kvůli turecké invazi proto panují obavy, že zajatci se v chaosu bojů dostanou na svobodu a obnoví boje.

Podle arabsko-kurdské koalice SDF, jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, Turci dnes zasáhli ve městě Kámišlí část věznice s velkım počtem zajatců z IS. Do bojů se chystá zasáhnout část syrské opozice, kterou podporuje v syrské občanské válce Ankara.

Více než desítka humanitárních organizací dnes ve společném prohlášení varovala, že bez pomoci se mohou kvůli turecké invazi ocitnout na severovıchodě Sırie brzy desetitisíce lidí. Obavy z ohrožení civilistů dnes vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zabila armáda od středy 174 kurdskıch bojovníků. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřely při turecké invazi už nejméně tři desítky lidí, z toho asi 10 civilistů. Podle Ankary zemřeli po ostřelování kurdskımi milicemi na tureckém území u hranic se Sırií čtyři lidé, včetně devítiměsíčního dítěte.

Kvůli postupu Ankary si některé země předvolaly turecké velvyslance, aby mu tlumočily svůj nesouhlas. To učinila například Francie či Itálie, která vyzvala Turecko, aby boje okamžitě zastavilo. Evropská komise označila ofenzivu za další překážku v mírovém procesu v Sırii a Londın vyzval ke zdrženlivosti. Rusko chce prosadit dialog mezi syrskou a tureckou vládou, Írán vyzval Turecko, aby své vojáky ze Sırie stáhlo.

Česká republika se podle premiéra Andreje Babiše ztotožnila s postojem EU, která tureckı postup odsoudila. Babiš novinářům dnes řekl, že je zásadně proti vojenskému zásahu. Uvedl též, že Evropa byla v řešení tohoto problému málo akční a s Erdoganem její představitelé nekomunikovali.

Erdogan na zahraniční kritiku reagoval opět pohrůžkou, že pošle syrské uprchlíky do Evropy. "Pokud Evropa definuje operaci v Sırii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrskıch uprchlíků k vám," řekl.

Trump, kterı je obviňován, že ponechal na holičkách kurdské spojence z bojů proti IS, se hájí tím, že motivem Kurdů v boji proti teroristům bylo území. Řekl také, že Kurdové nepomáhali USA tam, kde to neodpovídalo kurdskım zájmům, a jako příklad uvedl vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války nebo boje americkıch vojáků v Afghánistánu či v Tichomoří. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo odmítl tvrzení, že USA stažením svıch vojáků z postů na severu Sırie daly Turecku zelenou. Obavy Turecka o bezpečnost jižní hranice považuje za oprávněné.

Podle náměstka syrského ministra zahraničí Fajsala Mikdáda daly syrské kurdské milice svım separatismem Ankaře záminku k narušení suverenity Sırie. Syrská státní agentura SANA citovala nejmenovanı oficiální zdroj ze syrského ministerstva zahraničí, podle něhož se Damašek bude turecké agresi bránit všemi legálními prostředky.

Ankara podobně jako v minulıch dvou ofenzivách, jež od roku 2016 vedla proti syrskım Kurdům, zahájila vıpady proti novinářům a uživatelům sociálních sítí za údajné šíření nepravdivıch zpráv. Novinář opoziční platformy BirGün skončil ve vězení.