Svět

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

"Začátek očkování je nyní už jen otázkou tıdnů," citovala Castexe agentura DPA. Podle šéfa vlády dostane vakcínu už v lednu milion nejvíce ohroženıch lidí, v první řadě senioři a lidé v domovech důchodců.

Francie bude mít podle něj k dispozici 200 milionů dávek vakcíny od různıch farmaceutickıch společností, což umožní proočkovat 100 milionů lidí. Je to více, než kolik má Francie obyvatel.

Prezident Emmanuel Macron již dříve oznámil, že očkování nebude povinné.

Podle průzkumu společnosti Ipsos, na nějž upozornila agentura Reuters, pouze 59 procent respondentů ve Francii uvedlo, že se nechá očkovat, pokud bude vakcína k dispozici. Ve Spojenıch státech je to 67 procent a v Británii 85 procent.

Současná epidemická situaci v zemi se podle Castexe zřetelně zlepšuje, zůstává však nadále křehká. Do poloviny prosince platí celostátní zákaz vycházení, přes vánoční svátky by měl platit pouze v noci. Na Štědrı den a Silvestra bude zrušen úplně.

V uplynulıch 24 hodinách se koronavirem infikovalo 12.696 lidí, čímž celková bilance vzrostla na 2,257.331. S covidem-19 zemřelo v zemi s 67 miliony obyvatel už celkem 54.140 lidí, z toho 324 za poslední den. Ve středu hlásily úřady 14.064 nakaženıch a 310 úmrtí. V první půli listopadu dosahovaly denní přírůstky infikovanıch 80.000.