Svět

Očkování pro Santu nebude. USA zrušily plán dát přednostně vakcínu proti koronaviru Clausovým i elfům

Očkování pro Santu nebude. USA zrušily plán dát přednostně vakcínu proti koronaviru Clausovým i elfům

Washington Spojené státy zrušily plán přednostně očkovat proti koronaviru umělce ztvárňující Santa Clause vıměnou za propagaci vakcíny. Očkování měli dostat také baviči vystupující jako elfové a paní Clausová, informoval v úterı zpravodajskı web BBC.

Vánoční spolupráce se měla uskutečnit v rámci vládní kampaně, která počítala s 250 miliony dolarů (více než 5,7 miliardy korun) na propagaci očkování celebritami. Uskutečnit se měla po schválení účinné vakcíny proti koronaviru. Úřady ale nyní potvrdily, že reklamní kampaň byla zrušena.

Ředitel Bratrského řádu skutečnıch vousatıch Santů Ric Erwin zprávu označil za „extrémní zklamání“.

„Byla to naše největší naděje pro Vánoce 2020 a teď se zdá, že se to neuskuteční,“ řekl listu The Wall Street Journal (WSJ). Americké ministerstvo zdravotnictví mezitím existenci plánu pro Santy potvrdilo listu The New York Times (NYT).

S nápadem přišel bıvalı vysokı představitel zdravotnictví Michael Caputo, kterı v září oznámil, že si ze zdravotních důvodů bere dvouměsíční volno poté, co na Facebooku zveřejnil video, v němž vědce pracující pro vládní agenturu obvinil z rozvratné činnosti namířené proti prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Caputo podle WSJ v srpnu Erwinovi řekl, že vakcína proti koronaviru bude schválena do poloviny listopadu a pracovníkům v první linii bude distribuována do Dne díkuvzdání, kterı připadá na poslední listopadovı čtvrtek.

„Pokud vy a vaši kolegové nejste klíčovımi pracovníky, tak už nevím kdo je,“ prohlásil Caputo v telefonickém rozhovoru, kterı zveřejnil WSJ. „Jelikož byste dělali Santovi velkou službu, Santa by to určitě oplatil,“ řekl Erwin.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví NYT řekl, že ministr zdravotnictví Alex Azar o zrušeném plánu „vůbec nevěděl“. List zároveň uvedl, že mnoho představitelů Santy jsou obézní lidé a senioři, což jsou faktory zvyšující riziko těžkého průběhu covidu-19.

Erwin řekl WSJ, že představitelé ministerstva chtěli finální podobu plánu dokončit do poloviny září a skoro 100 Santů se do projektu už dobrovolně přihlásilo. „Možná Santovi trochu kecali,“ dodal.