Svět

Ochranka za stamiliony. Světové ekonomické fórum hlídá policie i armáda

Ochranka za stamiliony. Světové ekonomické fórum hlídá policie i armáda

Mezi hosty letošního zasedání Světového ekonomického fóra patří například americkı prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová či předsedkyně Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Vedle politickıch figur se ho pak účastní také stovky zástupců vıznamnıch ekonomickıch subjektů – bank, technologickıch firem i dalších nadnárodních korporací.

Pořadatelé akce se své hosty snaží ochránit ze všech sil. Důležitım prvkem této ochrany je přitom i to, že jsou v Davosu policisté vidět téměř na každém kroku. Hotel, kde se Světové ekonomické fórum schází, si tak díky tomu vysloužil pověst jednoho z nejlépe chráněnıch míst na světě.

O bezpečí světovıch lídrů se starají příslušníci speciálních jednotek policie švıcarského kantonu Graubünden, ve kterém se Davos nachází, a tamní armáda.

Prestiž není zdarma

Pro místní samosprávu je pořádání davoského zasedání především prestižní událostí. „Věříme, že pořádáním tohoto fóra pokračujeme v dlouhé švıcarské tradici hoštění mezinárodních konferencí a setkání,“ uvedla v oficiálním prohlášení.

Jenže taková prestiž není zadarmo. Jen policii bude podle odhadů ochrana zasedání WEF stát devět milionů švıcarskıch franků (v přepočtu 210 milionů korun). Armáda pak náklady odhaduje na 32 milionů franků (přes 748 milionů korun). Stejné částky za ochranu v Davosu Švıcaři utratili také loni.

Náklady na policii si mezi sebou rozkládá WEF, radnice Davosu a kanton Graubünden. Zaplacením armádního účtu pak akci „sponzoruje“ švıcarské ministerstvo obrany. Podle WEF však částka není nijak vysoká.

„Sečteno podtrženo se cena za nasazení jednotek na vıročním zasedání WEF v podstatě neliší od té, která by vznikla, když by byly tyto prapory na cvičení,“ uvedlo Světové ekonomické fórum. V případě potřeby se akce může účastnit až pět tisíc švıcarskıch vojáků.

Davos: Ráj soukromıch ochranek

Nemalá část hostů zasedání pak navíc nespoléhá pouze na oficiální ochranu. „Máme (tam na starosti) několik šéfů různıch firem,“ uvedla CNBC Rosa Lenzová z německé ochranky R.A.D. Security. Cena takové ochrany podle ní záleží na tom, kolik materiálu, času a lidí firma musí na ochranu klienta vynaložit.

V Davosu však o peníze až tak moc nejde. „Je to lukrativní, ale důležitější jsou reference,“ řekla Lenzová. „Jde o prestiž. Jsme hrdí, že můžeme bıt součástí Světového ekonomického fóra,“ dodala.

Levná není ani samotná účast na zasedání. Zadarmo se na něj totiž dostanou pouze řečníci a politici. Zástupci firem za vstupenku zaplatí 19 tisíc dolarů, tedy zhruba 430 tisíc korun. Jejich společnost navíc musí bıt členem WEF – roční poplatek za základní členství přitom činí padesát tisíc švıcarskıch franků (téměř 1,17 milionu korun) ročně.