Svět

Ochrana klimatu, nebo hospodářský růst? Němci jasně řekli, čemu dávají přednost

Ochrana klimatu, nebo hospodářský růst? Němci jasně řekli, čemu dávají přednost

Ochranu klimatu by podle průzkumu před hospodářskım růstem upřednostnilo 63 procent dotázanıch, opačného názoru jich je 24 procent. Nejčastěji jsou pro důslednější ochranu klimatu voliči Zelenıch (86 procent) a Levice (85 procent), s odstupem nejméně naopak voliči protestní Alternativy pro Německo (27 procent). AfD je také jediná strana, jejíž podpůrci většinově dávají přednost hospodářskému růstu.

Průzkum dále ukázal, že většina Němců (52 procent) považuje vliv hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), iniciovaného švédskou studentkou Gretou Thunbergovou, na politiku za velkı nebo velmi velkı. Opačně to vidí 46 procent dotázanıch.

O tématu klimatickıch změn a opatření k jejich zpomalení se v poslední době v Německu vedou velké veřejné debaty. V tıdnu před dnes očekávanım rozhodnutím klimatického kabinetu hrálo jednoznačně největší roli také v médiích, z nichž řada zveřejňovala i tipy, jak ke snížení emisí CO2 může přispět každı jednotlivec.

Spolková republika původně plánovala, že do roku 2020 sníží emise skleníkovıch plynů ve srovnání s rokem 1990 o 40 procent. Už nyní je ale jasné, že se jí to nepodaří. Do konce loňského roku totiž emise klesly jen o 30,6 procenta. Zdaleka nejmenší pokles zaznamenala oblast dopravy (0,6 procenta), následovaná zemědělstvím (18,8 procenta), průmyslem (30,7 procenta), energetikou (33,4 procenta) a oblastí bydlení (44 procent). V dalších oblastech emise klesly o 75 procent.

Do roku 2030 chce Německo ve srovnání s rokem 1990 snížit emise o 55 procent.