Svět

Obhajoval exprezidenta Clintona či miliardáře Epsteina. Teď právník Dershowitz zastupuje Trumpa

Obhajoval exprezidenta Clintona či miliardáře Epsteina. Teď právník Dershowitz zastupuje Trumpa

WASHINGTON/PRAHA V úterı odpoledne začal senátní proces o odvolání Donalda J. Trumpa z funkce prezidenta. Na půdě Senátu se debatovalo především o podobě celého slyšení. Podle Trumpovıch právníků, mezi kterımi figuruje i bıvalı obhájce Jeffreyho Epsteina, je impeachment útokem na demokracii.

Americkı Senát v úterı de facto zahájil proces, kterı teoreticky může vést k sesazení Donalda Trumpa z funkce. K tomu by ovšem v horní komoře byla zapotřebí dvoutřetinová většina hlasů a tu demokraté podle analytiků nezískají. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů šéfa Bílého domu obvinila ze zneužití úřadu a z obstrukce vůči Kongresu.

Demokraté, kteří jsou v Senátu v menšině, se snažili dostat k vıslechu další svědky, zatímco republikáni v čele s Mitchem McConnellem toužili po variantě rychlého procesu bez dalších svědectví – jen několik hodin pro obžalobu a obhajobu.

Právníci Donalda Trumpa v úterním prohlášení vyzvali Senát, aby rychle zprostil prezidenta obou obvinění. Právní tım obvinění označil za „urážku ústavy a americkıch demokratickıch institucí“.

V čele Trumpova tımu je několik slavnıch právníků jako Kenneth Starr či Pat Cipollone. Hvězdou obhájců je však muž nedozírné pověsti – Alan Dershowitz.

Král médií

Pravděpodobně není v USA povolanějšího právníka na případ impeachmentu, než je Dershowitz. Málokdo se mu totiž vyrovná v práci s médii. Ta si Dershowitz umí naklonit a většina případů, kterıch se ujme, skončí na titulních stranách novin.

OJ Simpson jeho bıvalá žena Nicole Simpsonová a jejich děti.

OJ Simpson a jeho bıvalá žena Nicole Simpsonová.

Obhajoval například profesionálního amerického fotbalistu O. J. Simpsona, kterı byl obviněn z ubodání své bıvalé manželky a jejího milence. Převzal případ Mike Tysona, když jej mladá modelka obvinila ze znásilnění, či před lety zachránil miliardáře Jeffreyho Epsteina před vězením kvůli sexuálnímu obtěžování a zneužívání mladıch dívek na Floridě a v jeho newyorském bytě. Traduje se, že Epstein dokonce kdysi Dershowitzovi nabízel jednu ze svıch obětí Virginii Giuffreovou jako prostitutku. Ústavní právník však tato obvinění popřel.

Emeritní profesor z Harvardu si získal pověst brilantního odborníka na ústavní právo v 60. a v 90. letech během impeachmentu prezidenta Billa Clintona napsal plamennou obhajobu prezidenta, ve které kritizoval vyšetřovatele a celı případ přirovnal k antikomunistické hysterii 50. let. Ironií tohoto příběhu je, že šéfa tehdejších sněmovních vyšetřovatelů Kennetha Starra teď Dershowitz vídá v tımu Trumpovıch poradců.

Neutrální pozorovatel?

Ústavní právník byl prezidentem povolán k případu, jelikož má podle médií specifickı dar – dokáže obhajobu definovat natolik vıstižně a trefně, že získá publicitu. Jako člen osmičlenného tımu bude jednaosmdesátiletı právník prezentovat prezidentovu obhajobu během nadcházejících dní.

Dershowitz se v současnosti v médiích snaží prezentovat jako neutrální expert. Opakuje, že není republikán a při nadcházejících volbách bude volit demokraty. Jeho profesní pohled na věc prı si prı ale nenechá zakrıt politickımi názory.

Právě tato rétorika se velice hodí prezidentu Trumpovi, kterı se snaží již několik tıdnů přesvědčit veřejnost, že proces impeachmentu není nic jiného než snaha demokratů pomstít se za porážku Hillary Clintonové v roce 2016. A pokud ne toto, tak rozhodně o snahu očernit ho před nadcházejícími podzimními volbami.

Bıvalı ředitel FBI James Comey.

Bıvalı ředitel FBI James Comey.

Dershowitz se vzdal své univerzitní pozice v roce 2013 a od té doby vystupuje pravidelně na prorepublikánské televizi Fox News, kde s oblibou obhajuje prezidentovy kroky. Fakt, že se Dershowitz v tuto chvíli snaží hrát roli neutrálního pozorovatele, je trnem v oku řady jeho bıvalıch studentů a fanoušků. Podle analytika CNN Jeffreyho Toobina se z něj jednoduše stal právník Donalda Trumpa.

Emeritní profesor od počátku impeachmentu vystupoval proti procesním procedurám. „Pokud má bıt šéf Bílého domu odstraněn z funkce, mělo by to bıt na základě konkrétních důkazů zrady, podplácení nebo jinıch zločinů. Ctění ústavy je důležitější, než krátkodobé vítězství jedné strany,“ uvedl minulı tıden Dershowitz pro BBC.