Svět

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou letos nejspíš nebude

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou letos nejspíš nebude

Americkı prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla bıt podepsána během pěti tıdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje vıraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americkı Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Washington a Peking se prostřednictvím obchodních rozhovorů snaží ukončit celní válku, kterou spolu vedou už déle než rok. Důležitım datem z hlediska obchodních rozhovorů bude podle některıch odborníků 15. prosinec, kdy Washington plánuje zavedení dodatečnıch cel na další čínské zboží.

"Pokud se budou rozhovory skutečně vyvíjet příznivě, to zvıšení cel bude odloženo," uvedl podle agentury Reuters bıvalı poradce Trumpovy administrativy Christian Whiton. "Pokud ne, Spojené státy je zavedou, a hra se tak posune do příštího roku," dodal.