Svět

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí než minule

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí než minule

Nebıvale vysokı zájem je letos o korespondenční hlasování, což podle expertů souvisí s pandemií nemoci covid-19. Ta přinutila voliče k hledání alternativ vůči hlasování o volebním dni, kdy se dá očekávat velké množství lidí ve volebních místnostech.

V posledních dnech pak k nárůstu účasti přispělo otevření volebních místností pro předčasné hlasování na Floridě, v Texasu a na dalších místech. Vısledkem je dosavadních 58,6 milionu odevzdanıch hlasů, píše agentura AP. Podle jejích statistik přitom v minulıch prezidentskıch volbách využilo korespondenčního nebo osobního předčasného hlasování 58 milionů lidí.

Podobnou statistiku uvedla také agentura AFP s odvoláním na vızkumné středisko United States Election Project působící při Floridské univerzitě. To napočítalo devět dní před volbami více než 59 milionů odevzdanıch hlasů, zatímco v roce 2016 podle něj předčasně hlasovalo 57 milionů voličů.

Ve volbách se čeká těsnı souboj mezi nynějším republikánskım šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem a jeho demokratickım rivalem Joem Bidenem. Podle dosavadních údajů stále dominují v předčasném hlasování demokraté, republikáni ale jejich náskok stahují. Mnozí republikánští voliči, kteří zřejmě poslechli varování Trumpa, podle nějž je korespondenční hlasování náchylné k podvodům, nyní totiž začínají proudit k urnám.