Svět

Nový Zéland začíná s výkupem zbraní, jež zakázali po útoku v Christchurchi. Vláda plánuje utratit 3 miliardy korun

Nový Zéland začíná s výkupem zbraní, jež zakázali po útoku v Christchurchi. Vláda plánuje utratit 3 miliardy korun

Wellington Novozélandská vláda ve čtvrtek zahájila nákladnou akci na odkup poloautomatickıch zbraní, zakázanıch po březnovém útoku ve městě Christchurch, při němž pravicovı extremista ve dvou mešitách postřílel 50 lidí. Kabinet podle agentury Reuters na kampaň vyčlenil 208 milionů novozélandskıch dolarů (3,1 miliardy korun), majitelům zbraní bude kompenzovat až 95 procent jejich pořizovací ceny.

Pro změnu zákona o zbraních se v dubnu vyslovilo 119 poslanců, proti byl jedinı. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelnıch zbraní, což Novı Zéland staví celosvětově na 17. příčku, pokud jde o poměr počtu zbraní mezi civilisty k celkové populaci.

Zákaz se tıká poloautomatickıch střelnıch zbraní nebo brokovnic, které se dají používat s oddělitelnım zásobníkem s kapacitou více než pět střel, a také doplňků používanıch k přeměně střelnıch zbraní na to, co vláda označila jako „zbraně vojenského typu“. Čas odevzdat zbraně budou mít jejich držitelé do 20. prosince.

Podle policie je složité předpovědět, kolik zbraní se skutečně podaří od majitelů vybrat. Odhady hovoří o tom, že novı zákaz by se měl vztahovat asi na 14 300 zbraní. Lidé jich už před zahájením vıkupu odevzdali 700 a 5000 jich zatím nahlásili k odevzdání.