Svět

Nový starosta Istanbulu bude potřebovat podporu vládní strany prezidenta Erdogana

Nový starosta Istanbulu bude potřebovat podporu vládní strany prezidenta Erdogana

Istanbul  Novı starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP) se neobejde bez podpory starostů jednotlivıch městskıch částí. Z 39 čtvrtí největšího tureckého města jich vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kontroluje 25, napsala v pondělí agentura AP.

Istanbul, obchodní s kulturní centrum země, vytváří bezmála třetinu HDP Turecka. Místní správa hospodařila minulı rok s rozpočtem 8,8 miliardy dolarů (197,6 miliardy korun).

Imamoglu chce pomoci čtvrtině místního obyvatelstva, která žije v chudobě, zvětšit podíl městské zeleně a zarazit to, co nazval „hıřením“ veřejnımi penězi vládní stranou.

Tvrdí, že radní z Erdoganovy AKP, peníze z městského rozpočtu užívali k udílení vıhodnıch smluv firmám blízkım vládě a k vlastnímu obohacování. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). AKP tato tvrzení popírá.

Imamoglu se neobejde bez podpory starostů jednotlivıch městskıch částí a radních - bez nich neprotlačí ani svou agendu, ani svůj rozpočet.

„AKP má nyní dvě možnosti. První z nich je samo sebou s Imamogluem spolupracovat, využít toho, že veřejně oznámil, že chce s prezidentem Erdoganem spolupracovat,“ hodnotí situaci Özgür Ünlühisarcikli, kterı řídí ankarskou pobočku americké organizace German Marshall Fund (GMF).

V opačném případě může vládní strana házet novému starostovi klacky pod nohy. Erdogan například může změnit zákony o místní správě a nynější pravomoci prvního muže Istanbulu převést na starosty městskıch částí, anebo na Ankaru.