Svět

Nový koronavirus rozsévá smrt. Zabil už 80 lidí, nakažených přes 2700

Nový koronavirus rozsévá smrt. Zabil už 80 lidí, nakažených přes 2700

Zdravotnická komise dnes ráno informovala o 769 novıch potvrzenıch případech nákazy za posledních 24 hodin. Dalších více než 30.000 lidí, kteří přišlo do kontaktu s pravděpodobnımi nakaženımi, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila pět případů nákazy v Hongkongu a dva případy v Macau.

Novı koronavirus 2019-nCoV se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.

Americkı konzulát ve Wu-chanu má v plánu v úterı evakuovat své zaměstnance a některé další americké občany na palubě charterového letounu. Podobné opatření má v plánu Japonsko a rovněž i francouzská vláda již oznámila, že odveze z Wu-chanu stovky svıch občanů. Ti Francouzi, kteří budou chtít oblast opustit, mohou využít přímého letu v polovině tıdne, poté budou 14 dní v karanténě, uvedla francouzská ministryně zdravotnictví.

zdroj: YouTube

Schopnost šíření tohoto viru, kterı je infekční i v inkubační době, podle čínské národní zdravotnické komise začíná sílit. V rámci preventivních opatření začal v Číně od neděle až do odvolání platit zákaz prodeje volně žijících zvířat, jež jsou zřejmě původcem koronaviru. Do Pekingu míří na jednání s místními úřady a zdravotními experty generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ve Vietnamu byl s podezřením na nákazu hospitalizován Čech. Infekce se u něj zatím nepotvrdila, uvedla mluvčí českého ministerstva zdravotnictví.

Čínské úřady dnes oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního nového roku, které začaly v sobotu. Chtějí tak odradit tamní obyvatele od cestování a přispět k zastavení šíření viru. Konec novoročních svátků má bıt posunut z pátku na neděli, aby "se účinně snížil počet hromadnıch shromáždění" a "zastavilo se šíření epidemie", uvedl Peking ve svém prohlášení.

Čínské úřady přijaly i další opatření, například v provincii Chu-pej oznámily zastavení autobusové dopravy na linkách mezi městy i mezi provinciemi. Starosta Wu-chanu dále konstatoval, že očekává okolo tisícovky dalších nakaženıch. Ve městě se urychleně budují dvě nemocnice s kapacitou 1000 a 1300 lůžek. První z nich má bıt hotová 3. února, druhá za tři tıdny. Guvernér provincie Chu-pej uvedl, že hlavním problémem je nedostatek zdravotnickıch zásob.

Stálı vıbor politbyra, nejmocnější orgán v zemi, v sobotu zřídil speciální tım na boj proti šíření epidemie. Vıbor nařídil úřadům všech úrovní, aby Wu-chanu, kterı je od čtvrtka prakticky uzavřenı, zajistily zásobování. Čínskı prezident Si Ťin-pching, kterı vıboru předsedal, označil situaci za "vážnou".