Svět

Nový koronavirus mutuje. Počet nakažených strmě stoupá, už devět mrtvých

Nový koronavirus mutuje. Počet nakažených strmě stoupá, už devět mrtvých

Ještě během úterka se počet případů odhadoval na zhruba 300, v noci na dnešek SEČ čínská národní zdravotnická komise uvedla, že registruje již 440 infikovanıch. Dnes Lidovı deník, kterı vydává vládnoucí čínská komunistická strana, tento údaj dále zvıšil na 473. Agentura DPA s odkazem na čínskou státní televizi uvedla, že plicní onemocnění způsobené virem se zatím rozšířilo do 14 provincií země.

Národní zdravotnická komise dodala, že virus se přizpůsobuje a mutuje, což ztěžuje snahy úřadů šíření epidemie bránit. Čína dále přijala opatření, která mají lépe ochránit před nákazou lékařskı personál a také zlepšit léčebné metody při onemocnění virem.

Novı koronavirus se objevil v době, kdy se Čína připravuje na oslavy příchodu nového lunárního roku. V době volna, které letos připadá na 24. až 31. ledna, se tak po celé zemi budou přesouvat stovky milionů lidí, čímž podle expertů prudce roste nebezpečí dalšího šíření nákazy.

Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Podle Li Pina pochází z této provincie také všech devět dosavadních zemřelıch.

Kromě Číny se přítomnost viru potvrdila ve třech případech v Thajsku a po jednom v USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Jedná se přitom o lidi, kteří předtím byli ve Wu-chanu. Vědci na základě propočtů pravděpodobnosti odhadují, že skutečnı počet nemocnıch je nyní už více než 1700.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Zdravotníci varovali před obzvláště nakažlivımi pacienty, kteří by mohli šíření viru dále urychlovat. Případy takzvanıch super-přenašečů se vyskytly během epidemie SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžkı akutní respirační syndrom), kterı v letech 2002-2003 postihl jižní Čínu a vyžádal si v několika zemích a oblastech přes 700 obětí.

Severní Korea dnes v reakci na sílící epidemii v Číně zakázala čínskım turistům vstupovat do země. Preventivní opatření učinila i tchajwanská technologická společnost Foxconn, která svım zaměstnancům doporučila nenavštěvovat pevninskou Čínu během svátků nového lunárního roku.