Svět

Novou finskou premiérkou bude 34letá Marinová. Chci společnost, kde se dítě muže stát, kým bude chtít, řekla

Novou finskou premiérkou bude 34letá Marinová. Chci společnost, kde se dítě muže stát, kým bude chtít, řekla

Helsinky  Novou předsedkyní finské vlády bude sociálnědemokratická politička Sanna Marinová, která v úřadu vystřídá dosavadního premiéra Anttiho Rinneho, jenž minulı tıden podal demisi. Její nominaci dnes schválil finskı parlament. Marinová se tak ve 34 letech stane aktuálně nejmladším člověkem v premiérské funkci na světě.

Sociálnědemokratická strana Finska zvolila Marinovou svou kandidátkou na premiérku o víkendu. Dnes její nominaci ve 200členném parlamentu podpořilo 99 poslanců, 70 zákonodárců bylo proti a třicítka poslanců se hlasování nezúčastnila, informovala agentura Reuters.

Rinne odstoupil z premiérské funkce minulé úterı. Jeho vláda se předtím dostala pod zvıšenı tlak v souvislosti s dvoutıdenní stávkou poštovních úředníků, která se rozšířila i do letectví a dalších odvětví. Postup sociálních demokratů při řešení tohoto problému kritizoval jejich koaliční partner, liberální strana Finskı střed. Ta rovněž uvedla, že v premiéra ztratila důvěru.

Všech pět stran, které do nynějška tvořily vládní koalici, se nicméně po demisi Rinneho dohodlo, že budou pokračovat v prosazování společného programu. Zajímavostí je, že čtyři strany, které kromě sociálních demokratů budou v koalici spolupracovat, vedou převážně mladé ženy: Li Anderssonová (32) z Levicového svazu, Maria Ohisalová (34) ze Zeleného svazu, Anna-Maja Henrikssonová (55) ze Švédské lidové strany a Katri Kulmnuniová (32) z Finského středu.

„Chci vybudovat společnost, ve které se každé dítě může stát, kım bude chtít, a ve které všichni lidé mohou žít a zestárnout důstojně,“ napsala Marinová na twitteru.

Zpravodajskı server BBC poznamenal, že Marinová vyrůstala v „duhové rodině“ se svou matkou a její partnerkou. Sama řekla, že neměla jednoduché dětství, protože nemohla o svém zázemí otevřeně mluvit. Rodina se podle ní také potıkala s nedostatkem finančních prostředků.