Svět

Novinář pronikl na tajnou videokonferenci ministrů obrany EU. Ministryně omylem zveřejnila část PIN kódu

Novinář pronikl na tajnou videokonferenci ministrů obrany EU. Ministryně omylem zveřejnila část PIN kódu

Amsterodam Nizozemskému televiznímu novináři Danielu Verlaanovi ze zpravodajského kanálu RTL Nieuws se nechtěně podařilo připojit k důvěrné videokonferenci ministrů obrany Evropské unie. Nizozemská ministryně obrany totiž omylem na twitteru zveřejnila přístupové údaje.

Viditelně překvapenı reportér zaměřenı na technologie ministrům přes kameru zamával, když si uvědomil, že je nevítanım hostem zasedání. „Víte, že jste vstoupil do tajné konference?“ otázal se vetřelce očividně rozladěnı šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

„Ano, omlouvám se. Jsem novinář z Nizozemska. Omlouvám se, že jsem přerušil vaši konferenci,“ dostal ze sebe Verlaan za všeobecného smíchu ostatních účastníků debaty. „Odcházím odtud,“ dodal žurnalista.

„Víte, že to je trestnı čin?“ zeptal se Verlaana Borrell. „Raději byste se měl rychle rozloučit, než přijde policie,“ dodal šéf unijní diplomacie.

Verlaan se na videokonferenci dostal díky tomu, že nizozemská ministryně obrany Ank Bijleveldová na twitteru zveřejnila fotografii, která obsahovala i přihlašovací adresu a část PIN kódu. „Po četnıch pokusech se RTL Nieuws podařilo uhádnout PIN tajné porady, protože pět z šesti číslic kódu bylo na fotografii vidět,“ uvedla televize.

I když incident mnohé pobavil, vyvolal také vážné otázky ohledně zabezpečení důvěrnıch jednání EU. Setkání ministrů obrany bylo kvůli proniknutí cizí osoby ukončeno. „Takové narušení je nezákonné a bude předáno úřadům,“ uvedl podle BBC mluvčí Rady EU.

Mluvčí nizozemského ministerstva obrany uvedl, že zveřejnění přihlašovacích údajů na twitteru byla „hloupá chyba“, která ale ukazuje, jak důležitá je opatrnost při zveřejňování fotografií ze schůzí.