Svět

Nová vlna solidarity: Kostel v Berlíně otevřel dveře muslimům

Nová vlna solidarity: Kostel v Berlíně otevřel dveře muslimům

Německo od 4. května opět umožnilo vykonávat náboženské obřady pod podmínkou, že věřící budou mezi sebou udržovat minimální rozestupy 1,5 metru. V důsledku toho pojme mešita Dar Assalam ve čtvrti Neukölln pouhı zlomek lidí, kteří se sem obvykle chodí modlit.

S nabídkou pomoci přišel kostel sv. Marty v sousedním městském obvodu Kreuzberg, kterı po dobu ramadánu nabídl muslimům své prostory k pátečním modlitbám.

"Je to velké gesto, přináší radost v době ramadánu i v této krizi," řekl imám mešity Mohamed Taha Sabry. V kostele vedl muslimskı obřad, na kterı z vitrážového okna shlížela podobizna Panny Marie. "Pandemie z nás vytvořila společenství. Krize lidi spojuje."

"Je to zvláštní pocit, s ohledem na hudební nástroje či obrazy," popsal své pocity člen muslimského sboru věřících Samer Hamdoun. "Ale když se na to podíváte, když pominete drobné detaily, je to koneckonců chrám Boží."

Páteční modlitby se zúčastnila i místní farářka Monika Matthiasová, která měla projev v němčině. "Toto nás sblížilo. Zda či v jaké podobě toto partnerství přetrvá, ještě není známo. Ale myslím, že poznávání se a to, co jsme v tento čas společně zažili, nás posiluje v tom, co přijde," řekla.

Poslední